Érsebészet
Milyen panaszokkal forduljunk érsebészhez?
- Járás alkalmával a comb felső vagy a lábszár hátsó részén nagy fokú fájdalmat érez, ami megállást követően csökken
- A végtagokon (főleg a lábak érintettek) nehezen gyógyuló sebek/fekélyek jelennek meg, függetlenül attól, hogy történt-e sérülés
- Nagy, kanyargós visszerek díszítik a lábakat
- Nap végére megduzzad a lábszár és a boka környéke, nehézláb érzést okozva
- Hajszálvékony visszerek jelennek meg a lábakon, első sorban esztétikai problémát okozva
- Nyugalmi állapotban is jelentkező végtagfájdalom
- Végtag sebesedés
- Kéz- vagy lábizomerő gyengülés
- Görcsös, bizsergető érzés
- Lábviszketés, ödéma
- Elszíneződött bőr az érintett véna/vénák közelében
Hol vehető igénybe a vizsgálat? Válasszon Klinikát!
Mivel foglalkozik az érsebész?
Az érsebészet az úgynevezett modern sebészet kialakulásának időszakában kezdett levállni, és önálló tudomány területté fejlődni az 1840-es években. Legfontosabb működési területe az emberi test érhalózatának (a vénák és artériák) megbetegedéseinek diagnózisa, valamint azok gyógyítása. Első sorban olyan érrendszeri rendellenességeket említhetünk itt meg, mint a különböző értágulatok, a trombózis, mélyvénás trombózis, és a visszeresség. Ezeken túl pedig az érsebész olyan érbetegségek gyógyításában is kifejti tevékenységét, amelyek a magas vérnyomásból és a cukorbetegségből eredeztethetőek.
Az érrendszer problémái mindkét nemet érintik, ellenben a vénás megbetegedések gyakrabban fordulnak elő nőknél, míg férfiaknál az érelmeszesedés a gyakoribb probléma.
Az érhálózat felépítése és feladatai
Az emberi érhálózatot artériák, hajszálerek és vénák alkotják, amelyek behálózzák egész testünket, szállítva az alapvető oxigént a szöveteknek. Ha összehasonlítunk egymással két azonos átmérőjű artériát és vénát, az artériák falában több rugalmas rostot, vastagabb izomréteg fedezünk fel, így ennek következtében az artériák rugalmasak és ellenállnak a vérnyomás feszítő hatásának.
A vénák ellenben könnyebben tágulnak és kevéssé rugalmasak. A különböző keringési betegségek (például a visszér) ezeknek a vénáknak az elégtelen működése, betegsége.
Míg a verőerek a szívünk felől szállítják az oxigén-dús vért, a visszerek a szövetektől biztosítják a széndioxiddal dús vér elszállítását. Többféle betegség érintheti ezt az értípust, melyek közül a vénatágulat a leggyakoribb, és a köznyelvben is ez ismert úgy, mint „visszerem van”.
Visszérbetegség esetén az érfal rendellenesen megvastagszik, vagy kitágul, így nem látja el megfelelően a feladatát, azaz nem juttatja el hatékonyan az elhasznált, széndioxid-dús vért a szív felé. A visszeresség legfőképpen a lábszár és a comb vénáira jellemző, de máshol is kialakulhat.
Bár az érsebészet tudományterülete a test valamennyi részére kiterjed, ahol jelentkezhetnek a verőerek és artériák megbetegedései (legyen szó akár a nyaki vagy hasi erekről), a Medicover Magánkórházban elsősorban a visszeres betegségek kezelésére specializálódott szakorvosok állnak az Ön rendelkezésére.
Hogyan diagnosztizáljuk az érsebészeti betegségeket?
Első körben a részletes anamnézis felvétel történik meg, amelyet az érintett testrész szemrevételezése, majd fiziális vizsgálat követ. Ezt követően, ha szükséges ultrahang vizsgálat elvégzése történik. Ha a nyaki ultrahang vizsgálat igazolja a nyaki artériák 60-70%-os szűkületét, vagy ha a CT vizsgálat 3-4 cm-es aorta tágulatot mutat, mindenképpen további konzultáció szükséges a szakorvossal.
Hogyan zajlik az érsebészeti szakorvosi vizsgálat?
A páciens kikérdezését és teljes körű panaszfelderítését, a rendelkezésre álló orvosi dokumentáció átnézését követően fizikális vizsgálat következik, amely semmilyen kellemetlenséggel vagy fájdalommal nem jár. Ezt követően a szakorvos elrendelhet képalkotó ultrahang diagnosztikai eljárást, a pontos diagnózis felállításában.
Amennyiben az érsebész szükségesnek tartja, műtéti megoldást javasol, amely az Ön állapotától függően lehet hagyományos vagy lézeres eljárás.