Nyaki lágyrész CT vizsgálat
A nyaki lágyrész CT vizsgálattal általában a nyirokcsomók, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, továbbá a nyaki erek, az orr- és szájüreg, a garat és a gége elváltozásai és betegségei láthatóak.
Alkalmazzuk traumák és egyéb sérülések, heveny gyulladásos folyamatok vizsgálatára, valamint meszes képletek vagy sugárfogó idegentestek gyanúja esetén is.
Milyen előkészítés szükséges?
A CT vizsgálat előtt minden esetben szükséges konzultálnia kezelőorvosával, mert a sugárterhelés miatt a CT vizsgálat csak orvosi indikáció (javaslat) alapján végezhető el. A natív vizsgálat nem igényel különösebb előkészítést. Azonban javasoljuk, hogy a vizsgálat előtt 6 órával ne fogyasszon ételt, hogy amennyiben mégis szükséges, legyen lehetőség a kontrasztanyag beadására.
Kontrasztanyagos CT vizsgálat előtt a cukorbetegségre szedett metformin hatóanyagú gyógyszerek bevételét a vizsgálat előtt 48 órával fel kell függeszteni és a vizsgálatot követően, 48 óra letelte után lehet megkezdeni.
Hogyan zajlik a nyaki lágyrész CT vizsgálat?
A CT-készülék egy nagy, vastag gyűrűhöz hasonlít, melynek aljában egy asztal mozog, ön ezen az asztalon fekszik mozdulatlanul, miközben a felvételek készülnek. A vizsgálószerkezet működés közben zúgó, búgó hangot ad, de ettől nem kell megijedni. A vizsgálat a nyaki területen történik.
Mikor nem végezhető el a vizsgálat?
Ez a vizsgálat röntgensugarakkal történik, ezért terhesség alatt kontraindikált, mert a születendő gyermekre veszélyes lehet. Nagyon ritkán, kizárólag orvos szakmai indikációval, de csak bizonyos terhességi hét után, várandósokat is vizsgálunk CT-vel.
Van mellékhatása?
A vizsgálatnak nincs mellékhatása, a páciens nem érez semmit. A kontrasztanyag nagyon ritkán okozhat reakciót, de aki arra allergiás, annál a vizsgálatot nem végezzük el.
Mikorra várható az eredmény?
Az elkészült felvételt a radiológus szakorvos véleményezi és az eredmény 3 munkanap múlva elérhetővé válik online rendszerünkben.