Méhnyak krioterápia
Mi az a méhnyak krioterápia és mikor indokolt?
A méhnyak krioterápia fagyasztási eljárással végzett beavatkozás, mely során a méhnyak kóros szövete megfagy, amit szövetelhalás követ.
A méhnyakrák kialakulása
A méhnyakrák kialakulásáért többnyire a HPV (humán papilloma vírus) egyes típusai tehetők felelőssé, melyek nemi érintkezés útján jutnak a szervezetbe. A több mint százféle ismert típusból alacsony (LR), valamint magas kockázati szintű (HR) vírusokat különböztetünk meg egymástól.
A méhnyakrák kialakulásában jelentős szerepet játszhat a 16-os, 18-as, 31-es, 33-as, 35-ös, 45-ös, valamint az 52-es, magas kockázati szintű vírus. Elterjedtségét igazolja, hogy a nők csaknem 80 százaléka megfertőződik a vírus egyes válfajaival élete során.
A megfelelően működő immunrendszer segítségével a szervezet 1-2 éven belül legyőzi a vírust, a méhnyakrák megelőzésének szempontjából azonban nagyon fontos a szexuális élet megkezdésétől fogva a rendszeres (évenkénti) nőgyógyászati szűrésen (citológiai kenetvizsgálat) való részvétel, HPV gyanú esetén HPV tipizálás (a vírus DNS szinten történő kimutatása), illetve ezt követően félévenkénti szűrés, amennyiben a tipizálás során magas kockázati szintű vírust vagy vírusokat mutatott ki a teszt. A több év alatt kialakuló betegség ellen hatékonyan védekezhetünk rendszeres méhnyak szűréssel, hiszen az idejében észlelt sejtelváltozások teljes sikerrel kezelhetők.

A méhnyakrák megelőzése
- HPV elleni védőoltás
- Gyakori párcsere kerülése, monogámia
- Felelősségteljes nemi élet (óvszer használata sem nyújt teljes körű védettséget, mert a vírus már az intim bőrfelületek érintkezésével is terjedhet)
- Rendszeres méhnyak szűrés
A méhnyak-rákmegelőző állapotainak jelölései és jelentésük
Rákmegelőző állapot: CIN (cervicalis intraepithelialis neoplasia), azaz méhnyak diszplázia, ami a sejtek rendellenes fejlődését takarja.
- CIN I: enyhe diszplázia, spontán gyógyulhat
- CIN II: középsúlyos diszplázia, ahol a méhnyak nyálkahártyájának kétharmadában tapasztalható sejtelváltozás
- CIN III: súlyos diszplázia, kóros elváltozás a méhnyak nyálkahártyájának több mint kétharmad részén.
Hogyan zajlik a krioterápiás beavatkozás?
A méhnyak fagyasztásos kezelése mindössze pár percig tart. A hüvelyt az úgynevezett hüvelytükör segítségével feltárják és a méhnyakat látótérbe hozzák.
A méhszáj formájának megfelelő kialakítású fejet a kezelendő felületre helyezik, majd megkezdik a terület fagyasztását.
A beavatkozás a járóbeteg ellátás keretein belül történik, így a páciens nem sokkal a krioterápiás eljárást követően elhagyhatja a kórházat és már másnap munkába állhat.
Milyen szövődmények léphetnek fel?

A fájdalommentes és gyors eljárásnak lényeges szövődményei nincsenek.
A beavatkozás után azonban 3-4 hétig színes folyás tapasztalható, ami az elpusztult szövet lelökődéséből ered.
A teljes gyógyulás (új hám képződés) időtartama 4 hét, addig a házasélet és az ülőfürdő kerülendő.