Diagnosztikus hiszteroszkópia
Mikor indokolt?
A hiszteroszkópia (melyet gyakran méhtükrözésnek hívnak) a méh üregének vizsgálata egy speciális endoszkóppal (hiszteroszkóppal), amit a hüvelyen, a méhszájon, majd a méhnyakon keresztül vezetnek fel a méh üregébe.
Diagnosztikus hiszteroszkópia esetén lehetőség van a méh nyálkahártyájának és szöveteinek alapos vizsgálatára, mellyel kizárhatóak vagy megerősíthetőek a jó és rosszindulatú elváltozások.
A beavatkozást indikáló panaszok
- egyéb diagnosztikai vizsgálat (ultrahang, röntgen, CT, MR) során méhen belüli elváltozás (mióma, polip, tumor) gyanúja merül fel
- ismétlődő vetélések esetén az okok felderítésére
- vérzészavarok (különösen menopauza utáni) esetén
- meddőség esetén
- méhen belüli idegen test (méhen belüli fogamzásgátló eszköz, „spirál”)

Hogyan zajlik a beavatkozás?
A vizsgálat során lehetőség van a felismert elváltozások kezelésére, műtéti megoldására is (operatív hiszteroszkópia).
A műtétet általában intravénás altatásban vagy helyi érzéstelenítésben végezhetjük, enyhe nyugtatókkal kombinálva. A megfelelő előkészítést követően diagnosztikus hiszteroszkópia esetén az eszközt a méhnyakon át a méhűrbe vezetjük. Terápiás beavatkozás esetén szükséges a méhszáj tágítása is.
A hiszteroszkópon lévő kamera segítségével láthatóvá válik a méh belfelszíne, a petevezetékek méhűri szájadéka; felfedezhetőek az esetleges elváltozások (polip, mióma, összenövések, fejlődési rendellenességek, alaki elváltozások stb.)
Mik a veszélyei?
- A fertőtlenítéshez, vagy az érzéstelenítéshez használt anyagokkal szemben túlérzékenységi reakció jelentkezhet, ami szakszerű ellátással kezelhető
-
-