Aritmológia
Mivel foglalkozik az aritmológia?
Az aritmológia a kardiológián belül a szív ritmuszavarainak kezelésére specializálódott szakterület. Ritmuszavarról (aritmiáról) beszélünk, ha a szív normális ingerképzésének időbelisége vagy mintázata megváltozik, ezáltal a szívverés túl gyors (tahikardia), túl lassú (bradikardia) vagy szabálytalan lesz (pitvrafibrilláció).

Milyen tünetek esetén ajánlott felkeresni aritmológiai szakrendelést?
A következő panaszokkal érdemes felkeresni a szakrendelést amelyek aritmiára utalhatnak:
- ütemkimaradás, erős szívdobbanások
- gyors szabályos, vagy szabálytalan (>100/min) szívdobogás
- lassú szívverés (tartósan 40-50/min alatti)
- fáradékonyság
- megszédülés
- eszméletvesztés
A háttérben gyors szívverés esetén paroxysmális supraventriculáris tachycardia (PSVT), pitvrafibrilláció, ritkábban kamrai tahikardia áll, a lassú szívverés oka ingerületvezetési zavar, úgynevezett pitvarkamrai blokk.
Mi történik az aritmológiai szakrendelés során?
Az aritmia ambulancián történő vizsgálat speciális előkészületet nem igényel, a páciens már egyes kardiológiai vizsgálatokon túl lehet. A fizikális és ultrahang vizsgálatokon túl elsősorban panaszorientált diagnosztika (EKG, Holter, esemény recorder) segítségével igazoljuk vagy zárjuk ki a páciens által megélt szenzációk és esetleges ritmuszavar összefüggését. A ritmuszavarok egy része nem igényel kezelést, előfordulnak azonban olyanok, melyek gyengeséget, szívelégtelenséget, vagy akár hirtelen szívhalált okoznak. Aritmológiai rendelésen maghatározásra kerül a szükséges kezelési mód, mely lehet gyógyszeres kezelés, katéteres kezelés (ún. katéterabláció), illetve pacemaker/ICD beültetés.
Pacemakert/ICD-t viselő betegek kontrollvizsgálatát is elvégezzük.