Pajzsmirigyműködés laboratóriumi vizsgálata
A Pajzsmirigy Prémium Laborcsomag a fenti vizsgálatok mellett a szervezet jód és szelén szintjének meghatározását is tartalmazza.
Medicover vérvételi és laborvizsgálati pontok
A pajzsmirigy működése
A pajzsmirigy a légcső előtt, a pajzsporcon elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Az általa termelt hormon felelős a szervezet anyagcsere-folyamatainak megfelelő működésért, a növekedésért. Szerepet játszik a szexuális működésben és az agyi működésben egyaránt. A pajzsmirigy- alulműködés egyaránt állhat az elhízás hátterében, míg a pajzsmirigy-túlműködés a fogyásra adhat magyarázatot.
Laborvizsgálat értékelése
Fontos tudni, hogy a legtöbb esetben a referencia tartomány arra a laboratóriumra vonatkozik, ahol a pajzsmirigy laborvizsgálat elvégzésre került. A különböző laboratóriumok különböző készülékeket és mérési eljárásokat használnak. Ez azt jelenti, hogy minden laboratóriumnak saját referencia tartományt kell meghatároznia, és az Ön eredményeit ezzel összevetve kell értékelni.
A referencia érték számos tényezőtől függ, (a páciens életkora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), így az eredmények kiértékeléséről minden esetben egyeztessen orvosával!
TSH (thyreoidea-stimuláló hormon)
Olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy – nem a pajzsmirigy – állít elő, és szükséges a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, ha a TSH értéke lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk a szerv fokozott működéséről.
Mi állhat az alacsony érték hátterében?
- A pajzsmirigy fokozott működése (hyperthyreosis, pajzsmirigy túlműködés) következtében a magas T4 és T3 szint gátolja az agyalapi mirigy TSH-termelését, ami alacsony TSH-szintet eredményez.
- A pajzsmirigy eltávolítása vagy ismert túlműködése esetén a gyógyszeres terápia túladagolása, a hormonkészítmények magas adagja is lecsökkenti a vérben mérhető TSH értékét.
- Ritka esetben az agyalapi mirigy károsodása következtében nem termelődik TSH.
- Terhességben is találkozhatunk a TSH szintjének csökkenésével.
Mi állhat a magas érték hátterében?
- A TSH szintjének emelkedése leggyakrabban a pajzsmirigy-alulműködése (hypothyreosis) kapcsán észlelhető.
- A magas TSH-szintet okozhatja a pajzsmirigy akut vagy krónikus gyulladása.
- A pajzsmirigy sebészi eltávolítása (az eltávolítás a pajzsmirigyhormonok termelésének csökkenésével, megszűnésével jár).
- Pajzsmirigy beteg gyógyszeres kezelése (pajzsmirigyhormon-pótlás) során: a szükségesnél alacsonyabb gyógyszer dózis.
FT3 (trijódthyronin) és FT4 (tiroxin)
A pajzsmirigy által termelt hormonok. Nagy részük (99,7%-a) fehérjéhez kötötten fordul elő (T3 és T4), kis százalékuk pedig szabad formában kering (FT3 és FT4). A vizsgálat annak megállapításában segít, hogy megfelelően működik-e a pajzsmirigy. Elsődlegesen a hyperthyreosis diagnózisának elkészítéséhez, valamint az ismert pajzsmirigybeteg állapotának követésére alkalmazzuk a vizsgálatot.
Magas FT3 és FT4 hormonszint
Ha a pajzsmirigy valamilyen okból túl sok T4 illetve T3 hormonokat termel, akkor a beteg hyperthyreosisra jellemző tüneteket produkálhat. Ilyen tünetek például: idegesség, kézremegés, testsúlyvesztés, álmatlanság, kidülledő, száraz, irritábilis szemek.
Ilyenkor a beteg nem képes a szokványos szemmozgásokra, máskor úgy tűnhet, mintha a beteg szeme kidudorodna.
Alacsony FT3 és FT4 hormonszint
Ha a pajzsmirigy kevés hormont termel, akkor a beteg hypothyreosisra, a lelassult anyagcserére jellemző tüneteket produkálhat. Ilyen tünetek például: testsúly gyarapodása, száraz bőr, fáradékonyság, székrekedés.
anti-TPO (tireo-peroxidáz elleni antitest)
Az anti-TPO enzim olyan fehérje, ami a pajzsmirigy hormonok szintézisében játszik fontos szerepet, így az ellene termelt antitest befolyásolja a hormonok egymásba való alakulását. Az enzim szintjének ellenőrzése minden olyan esetben indokolt, amikor a TSH értéke a referencia tartományon kívül esik, tehát felmerül a pajzsmirigy alul- vagy túlműködés gyanúja.
Az ellenőrzés szintjén javallt, ha az illetőnél olyan tünetek jelentkeznek, melyek pajzsmirigyzavarra utalhatnak. Ilyenek például:
- menstruációs zavarok,
- emésztési rendellenességek (székrekedés, hasmenés)
- hajhullás,
- teherbe esési nehézségek/vetélés,
- csökkent hideg vagy meleg tűrés,
- szapora pulzus,
- remegés,
- depresszió, idegesség.
Mi a teendő magas anti-TPO szint esetén?
A magas anti-TPO szint azt jelenti, hogy a szervezet ellenanyagokat termel a pajzsmirigy ellen – tehát egy autoimmun folyamatról van szó, amit gyógyítani nem lehet, ám az általa okozott zavart kezelni igen.
anti-TG (tireoglobulin elleni antitest)
Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőknél gyakran megjelenik a tireoglobulin ellenes antitest (anti-TG autoantitest). Az egészséges szervezetek kb. 10%-ban található alacsony szinten anti-TG autoantitest. A Graves-Basedow-kórban és a Hashimoto tireoiditiszben szenvedő betegek 30-85%-ában fordul elő magas koncentrációban. A tireoglobulinvizsgálatot főként tumormarkerként használják, a pajzsmirigydaganat-kezelés hatékonyságának és a daganat kiújulásának vizsgálatában.
Mi állhat a magas anti-TG szint hátterében?
A tireo-peroxidáz elleni antitest szint (anti-TPO autoantitest) emelkedése gyakoribb Graves-kórban és a Hashimoto tireoiditiszben, mint az anti-TG autoantitest emelkedése.
A pajzsmirigy laborvizsgálat eredménye önmagában még nem elegendő a diagnózis felállításához. Amennyiben panaszai továbbra is fennállnak, tapasztalt belgyógyász szakorvosaink készséggel állnak rendelkezésére.
Szelén
A szelén szintén elengedhetetlen a pajzsmirigy megfelelő működéséhez és a pajzsmirigy hormonok termelődéséhez. A hormonképződéssel egy időben szabadgyökök is keletkeznek, melyek leküzdésére a pajzsmirigy antioxidáns hatású enzimeket termel. A szelén többek között ezek előállításában játszik kulcsfontosságú szerepet.
A szelén táplálékkal kerül szervezetünkbe. Hazánk az alacsony szelén koncentrációjú termőterületek közé tartozik, emiatt az itteni alapanyagokból előállított ételek szelén tartalma is alacsony. Ezért javasolt odafigyelni a bevitelére. Fokozott figyelmet igényel, ha az egyén krónikus emésztőrendszeri betegségben szenved (cöliákia, Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás), vagy dialízisre szorul, ezek ugyanis hozzájárulhatnak a szelénhiány kialakulásához a szervezetben. A szelénhiány pajzsmirigy alulműködéshez, autoimmun pajzsmirigy betegségekhez vezethet.
Ügyeljünk azonban arra, hogy ne vigyünk be túlzott mennyiségű szelént szervezetünkbe táplálék kiegészítők révén, a szükségesnél nagyobb mennyiség ugyanis toxikus hatású, mérgezéses tüneteket vált ki. A napi ajánlott bevitelt egyénre szabottan javasolt beállítani, szakorvos bevonásával.
A szelén alacsony szintje a szervezetben pajzsmirigy rendellenességre utal, ezért végezzük szintjének meghatározását a Pajzsmirigy Prémium laborcsomagban.
Hogyan készüljek a vizsgálatra?
Az pajzsmirigy laborvizsgálathoz nem szükséges éhgyomor, de a vérvétel napján a pajzsmirigy hormon tablettát (pl. L-tyroxin) a vérvétel után szabad csak bevenni.
Mikor várható az eredmény?
A Pajzsmirigy Laborcsomag vizsgálati eredménye a vizsgálatot követő 2. munkanap után várható.
A Pajzsmirigy Prémium Laborcsomag eredménye a vizsgálatot követő 17. munkanap után válik elérhetővé online rendszerünkben.
Mennyibe kerül a vizsgálat?
A Pajzsmirigy Laborcsomag ára 15 000 Ft.
A Pajzsmirigy Prémium Laborcsomag ára 37 000 Ft.