Osteocalcin
Az osteocalcin egy csontmarker, ami 49 aminosavból álló polipeptid, amely a csontban és a dentinben (fog keményszöveteinek egyik fajtája) található. A csontmarkerek segítségével megállapítható, hogy a beteg szervezetében a csontképződés, illetve csontfelszívódás megfelelő ütemben zajlik-e.
Az osteocalcin a második leggyakoribb, nem kollagén tartalmú fehérje az emberi csontban, amit az oszteoblasztok termelnek. Az oszteoblasztok a csont két legfőbb sejttípusának egyike, ezek a sejtek kezdik meg a csontképződést, valamint az ásványi anyagok (többnyire magnézium, foszfor és kalcium) beépüléséért is felelősek.
Az osteocalcin aktivitása függ a K-vitamintól és kálciumkötő képességén keresztül, befolyásolhatja a hasnyálmirigy inzulintermelését és az érzékelést is, emellett részt vesz az energia-anyagcserében is. Mennyiségileg kis része bekerül a véráramba és a veséken keresztül ürítődik.
Mit mutat a vizsgálat?
A vizsgálat megmutatja a vér osteocalcin szintjét.
Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?
Az osteocalcin szintjének mérését általában akkor rendeli el a szakorvos, amikor a csontsűrűség mérés csontvesztést mutat, annak a kiderítésére, hogy milyen ütemben zajlik a csontvesztés. Szintjének mérését a csontvesztés miatt alkalmazott terápia nyomon követesére is alkalmazzák.
Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?
A vizsgálathoz vénából vett vérmintára van szükség.
Mire utalhat az eredmény?
Az osteocalcin szintje emelkedett lehet csontritkulás, hiperparatireózis (mellékpajzsmirigy túlműködés), hipertireózis (pajzsmirigy túlműködés), tireotoxikózis (súlyos pajzsmirigy túlműködés), idült vesebetegség és Paget-kór (csontok kórosan gyors növekedése) esetén, illetve akromegáliás (növekedési hormon túltermelődése) egyéneknél is.
A menopauza idején a vér osteocalcin koncentrációja kétszeresére is emelkedhet, míg terhesség alatt nagymértékben csökken.
Alacsony osteocalcin szint hypothyreosis (pajzsmirigy alulműködés) és hypoparathyreosis (mellékpajzsmirigy alulműködés) esetén jellemző.
Mi a teendő a vizsgálat után?
A vizsgálattal önmagában nem diagnosztizálható egy betegség sem, a kapott lelettel minden esetben keressen fel belgyógyász vagy hematológus szakorvost a pontos diagnózis és a szükséges terápia meghatározása érdekében.