Influenza vagy nátha?
Az influenzás megbetegedések és a megfázás vagy nátha között esetenként nehéz különbséget tenni, de mégis az egyik legjellemzőbb eltérés, hogy míg az influenza panaszai hirtelen jelentkeznek, addig a náthás beteg állapota lassan rosszabbodik. Az influenza esetében igen magas láz alakul ki, erős fejfájással és végtagfájdalommal, ugyanakkor rendszerint tüsszögés nélkül. A megfázás esetén alacsonyabb láz vagy hőemelkedés alakul ki rendszerint, nem jellemző tünet az izomfájdalom vagy a fejfájás, ugyanakkor vezető panasz lehet a tüsszögés. Fontos, hogy bármelyik tünetet tapasztaljuk magunkon, gondoljunk a kezelésre, ugyanis a megfázást is, de főleg az influenzát időben kezelni kell.
Influenza megelőzése
Sokan nem tudják, de a vírus már akkor is fertőz, amikor még nem jelentkeztek az influenza első tünetei. Ha pedig már járvány van, a betegeknek igyekezniük kell távol maradni nagyobb közösségektől.
A cseppfertőzés nem feltétlenül csak köhögéssel, hanem már nagymértékben tárgyakon keresztül és érintéssel is terjed, emiatt nagyon fontos a rendszeres, lehetőleg fertőtlenítő hatású kézmosás és a folyamatos odafigyelés a környezetünkben lévőkre.
Sok vény nélkül is kapható fájdalomcsillapító és orrcsepp érhető el, mely könnyen enyhíthet a vírus okozta panaszokon. Ha a házi kezelés rögtön a megbetegedést követően elkezdődik, enyhe és közepes súlyosságú influenza esetén számos otthoni gyógymód is segíthet a panaszok enyhítésében.
Az influenza kezdeti tünetei
- láz
- hidegrázás
- borzongás
- rossz közérzet
- fejfájás
- izomfájdalom
Influenza kezelése
Vírusfertőzésről van szó, az influenza esetében elsősorban tüneti kezelésről beszélhetünk. Kiemelt fontosságú a helyes lázcsillapítás, szükség esetén fájdalomcsillapítás és az ágynyugalom. Mindezek mellett erősen ajánlott a bő folyadékfogyasztás és a megfelelő vitaminellátottság, lehetőleg nagy adag C-vitaminnal. Manapság sokan rohanó életmódot folytatunk, ezért sajnos sok esetben nem megfelelően pihenjük ki az influenzát, ami pedig kiemelten fontos lenne a teljes gyógyulás érdekében.
Ha a tünetek ennek ellenére nem múlnak, mindenképpen kérje belgyógyász szakorvos tanácsát és segítségét az influenza megelőzésében!