D-dimer teszt
A D-dimer, azaz a fibrin degradációs termékek egyike a vérrögképződést követő, lebontó folyamatban jön létre. A D-dimer mérést követően derül ki, hogy a páciensnél van-e olyan tényező, ami a szervezet véralvadási mechanizmusát a normálisnál nagyobb mértékben aktiválta.
Mi a vizsgálat célja?
A D-dimer (fibrin degradációs termék) teszt a vérrög képződéssel járó betegségek, illetve állapotok diagnosztizálását, adott esetben kizárását segíti elő.
Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?
Amikor a páciens betegsége, illetve tünetei akut, vagy krónikus vérrögképződést idéznek elő (pulmonális embólia, mélyvénás trombózis), valamint egyéb trombotikus állapotok illetve kezelések megfigyelésének és ellenőrzésének céljából.
Ajánlott a vizsgálat elvégzése akkor is, ha a páciens trombózis kialakulása szempontjából fokozott kockázati csoportba tartozik. A trombózis kialakulásának kockázatát növelheti a túlsúly, mozgásszegény életmód, dohányzás, fogamzásgátló tabletta szedése, valamint a terhesség is.
Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?
A vizsgálathoz könyökhajlati vénából, adott esetben ujjbegyből vett vérmintára van szükség.
Mire utalhat az eredmény?
Normál eredmény esetében nem valószínű, hogy a páciensnél olyan akut állapot, illetve betegség van jelen, ami abnormális rögképződéshez vagy lebontáshoz vezet.
Pozitív eredmény esetén a fibrin degradációs termék szintje abnormálisan magas, ami túlzott mértékű rögképződést, illetve lebontást jelez a szervezetben.
Az emelkedett D-dimer szint utalhat disszeminált intravaszkuláris koagulációra (ritkán előforduló, életveszélyes állapot, amely a normális véralvadást akadályozza meg), traumára, fertőzésre, de lehet sebészi beavatkozás következménye is. Terhesség, szívbetegség, májbetegség illetve egyes típusú hormonok esetében is előfordulhat emelkedett D-dimer szint. Ezért minden esetben javasolt további vizsgálatok elvégzése az ok pontos meghatározásához.
Mi a teendő a vizsgálat után?
A vizsgálat önmagában még nem diagnózis. A D-dimer meghatározása egyéb vizsgálattal együtt javasolt. Egyetlen vizsgálat még nem elegendő a pontos diagnosztizáláshoz. Kérjük, az eredménnyel minden esetben keresse fel a vizsgálatot elrendelő szakorvost, illetve belgyógyászt.