Pattanó ujj műtét
A pattanó ujj műtét során a panaszokat okozó beszűkült, ujjakat hajlító ínhüvelygyűrű átmetszését végezzük, mely után az inak szabad mozgása ismét lehetővé válik, visszaadva az ujj teljes mozgásterjedelmét.
Mi a pattanó ujj?
A pattanó ujj (digitus saltans) az egyik leggyakoribb kézen előforduló, ínhüvelygyulladás okozta elváltozás, mely a kézen futó inak elváltozásával és az azokat körülvevő ínhüvelygyűrűk szűkületével jár.
Köznyelvben ismert nevét a jellegzetes pattanó hangról és érzésről kapta, mely az ujjak kinyújtásakor figyelhető meg.
Kialakulása 40-60 év közti nőknél a leggyakoribb, azonban napjainkban az elektronikai eszközök túlzott használata miatt egyre fiatalabb korosztályt is érint.
Mitől alakul ki?
Ujjaink mozgatását ínszalagok segítik, melyek a csontokat mozgatják az izomműködésnek megfelelően. A hajlítóinak egy csatornán, az ínhüvelyen át az alkari izmoktól a kézujjakig futnak. Az ínhüvely belső felszíne síkos, ami lehetővé teszi az inak csúszását.
Pattanó ujj akkor alakul ki, ha az ín egy rövid szakaszán megvastagodás, csomó képződik, vagy ha az ínhüvelygyűrű belső felületén gyulladásos felrakódások, megvastagodások keletkeznek.
Az ujj mozgatásakor ennek a megvastagodott ínnak át kellene csúsznia a csatorna beszűkült szakaszán, ami egy pattanó, roppanó érzést okoz az ujjban és jellegzetes hanggal jár.
Amikor az ín mozgása nehézkes lesz vagy elakad, további gyulladást és duzzanatot okoz, mely egy kóros körfolyamatként a panaszok fokozódásához vezet. Néha az ujj végleg elakad, ilyenkor hajított vagy nyújtott helyzetben rögzül.
Kialakulásának okai nem egyértelműek, okozhatja a kéz túlterhelése, monoton, állandó mozdulatok, a tenyér tompa sérülése, mely irritálja a hajlító inakat, hegesedés valamint bizonyos betegségek (cukorbetegség, ízületi gyulladás) is hajlamosítanak rá.
Mik a pattanó ujj tünetei?
A pattanó ujj első tünete az ujjak tövénél megjelenő nyomásérzékenység, fájdalom, valamint a tapintható duzzanat az ujjak tövében, a tenyér felőli oldalon, melyet a megvastagodott ínhüvely okoz. A szűkület itt alakul ki, az ujj kinyújtásakor jelentkező pattanás azonban a hosszú ujjak esetében a középső, a hüvelykujj esetén pedig a végpercnél érződik.
Az érintett ujj hajlításkor nehezebben mozog, a beteg úgy érezheti, meg is vastagodott.
A tünetek a reggeli órákban intenzívebbek, majd a nap folyamán az ujj mozgatásával, enyhülnek, de nem szűnnek meg.
Kezelés hiányában a tünetek fokozódhatnak, az ujj mozgatása ezáltal még nehézkesebbé válhat és előfordulhat, hogy nyújtott vagy hajlított helyzetből csak a másik kéz segítségével tudja már behajlítani a beteg.
Hogyan kezelhető a pattanó ujj?
A kezelés célja minden esetben az elakadás megszűntetése és az ujjak mozgásterjedelmének helyreállítása.
Ha a betegség kezdeti szakaszában fordulunk szakorvoshoz, konzervatív (nem műtéti) kezeléssel megszűntethetők a panaszok. Az inak gyulladásának megszűntetését célzó kezelés nyugalomba helyezéssel (rögzítők alkalmazásával) és helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő krémek, tapaszok segítségével történik. Indokolt esetben szteroid injekció beadásával is támogatható a kezelés.
A pattanó ujj kezelése a konzervatív módszerek mellett műtéti úton is történhet.
Mikor indokolt a pattanó ujj műtét?
A pattanó ujj műtéti úton történő kezelése abban az esetben válik indokolttá, ha a betegség akadályozza a beteget mindennapi tevékenységében, a konzervatív kezelés nem járt eredménnyel vagy visszatérő panaszokkal állunk szemben, illetve ha az ujj teljesen mozgásképtelenné vált.
Hogyan zajlik a műtét?
A műtétet megelőző konzultáció során kézsebész szakorvosa részletes tájékoztatást ad a műtétet megelőző szükséges vizsgálatokról, valamint a műtét menetéről és annak kockázatairól. A pattanó ujj műtét steril műtéti körülmények között, vértelenítő mandzsetta használatával, helyi érzéstelenítés mellett, egynapos műtét keretében történik.
A műtét során az érintett ínhüvely szájadéka felett a kézsebész 1-1,5 cm-es harántmetszést ejt, majd az ínhüvelygyűrűt hosszában felhasítja, mely által a szűkület megszűnik. A bemetszést a hosszú ujjaknál a tenyéri redő mentén, azzal párhuzamosan, hüvelykujjnál az ujj tövében lévő redőben ejti. Az ín körül esetlegesen kialakult nyálkahártya szaporulat a műtét során egyidejűleg eltávolításra kerül. Végül a sebész zárja a sebet.
A műtétet követően pár órás megfigyelés után a beteg otthonába távozhat.
Milyen veszélyei lehetnek a műtétnek?
Mint minden orvosi beavatkozásnak, így a pattanó ujj műtétnek is lehetnek veszélyei és szövődményei. Igen ritkán, de előfordulhat a műtéti terület gyulladása, fertőződése, valamint a környező anatómiai képletek sérülése: inak, izmok, erek, idegek, szomszédos csontok sérülése. Ilyenkor enyhébb esetekben gyógyszeres kezelés, súlyosabb esetekben ismételt műtét is szükséges lehet.
Legsúlyosabb szövődmény az operált terület gennyes gyulladása, mely elkerülhető a higiénés szabályok maradéktalan betartásával.
Mire számíthatok a műtét után?
A steril, műtőben felhelyezett kötést másnap cserélni kell, ha a kötés nem sérül, szövődménymentes esetben a varratszedésig nem szükséges további kötözés. A varratok a műtétet követő 8.-10. nap után kerülnek eltávolításra, a varratszedést megelőző időszakban a kéz kímélése javasolt. A varratszedésig a sebet nem érheti víz, a kötés átázását kerülni kell. A korábban akadályozott ujj rendszeres tornáztatása már a műtétet követően javasolt, az elvégzendő mozdulatokat gyógytornásztól sajátíthatjuk el.
Néhány esetben érzékenység, fájdalom és duzzanat a műtét után is fennállhat, egyénenként változó mértékben. A teljes gyógyulás 3-6 hetet vesz igénybe, majd a mindennapi kézhasználat a fájdalom megszűntével fokozatosan lehetővé válik.
Mit tartalmaznak műtéti áraink?
- a műtét költségeit
- az anesztézia költségeit (érzéstelenítés vagy altatás, posztoperatív fájdalomcsillapítás),
- a tervezett kórházi bent tartózkodás és ellátás költségeit
- a bent tartózkodás ideje alatt szükséges gyógyszerek és egyes gyógyászati segédeszközök biztosítását
- a bent fekvés alatti gyógytorna kezelést (amennyiben a rehabilitációhoz szükséges)
- szükség esetén a tervezett szövettani vizsgálat díját
- az első kontrollvizsgálat árát
Milyen plusz költségek merülhetnek fel?
- implantátumok
- az anesztéziai konzultáció (Medicoverben szükséges elvégezni)
- a műtétet megelőző vizsgálatok (amennyiben nálunk készül)
- vércsoport ellenanyag pozitivitás esetén a vérválasztás díja
- hotel szolgáltatás díja extra ápolási napok esetén
- további rehabilitációhoz szükséges segédeszközök
- kísérő bent tartózkodása:
- nappali (egyszeri ététkezéssel) 20 000Ft
- éjszakai (teljes ellátás) 60 000 Ft
- továbbá, amennyiben szükséges a 2. kontroll költsége a szakorvosi vizsgálat díja -50%, a 3. kontroll költsége a szakorvosi vizsgálat díja -30%
A műtét menete
- műtét előtti szakorvosi konzultáció, ahol megtörténik a konkrét műtéti javaslat
- egyeztetés az Esetmenedzserrel
- általános tájékoztatás
- szükség esetén írásos árajánlat készítés
- műtéti és előzetes kivizsgálási időpontok foglalása
- díjbekérő-díjfizetés
- műtét előtti vizsgálatok elvégzése
- érkezés a műtétre
Műtét előtt
- érkezés 6:30-ra Medicover Kórházba
- bejelentkezés a földszinti recepción
- szoba elfoglalása nővéri kísérettel és tájékoztatással
- reggeli vizit a szakorvossal és az aneszteziológussal
- műtét elvégzése
- műtét utáni megfigyelés
- délutáni vizit a szakorvossal
- postoperatív időszakban állandó aneszteziológiai szakorvosi megfigyelés
- hazaengedés (sz.e. kísérővel), zárójelentés és igazolás átadása
Műtét napján
- műtét
- korházi tartózkodás és ellátás
- tervezett szövettan
- kontroll, varratszedés