Holter (24 órás EKG vizsgálat)
A kardiológiai kivizsgálás egyik lehetséges diagnosztikai vizsgálata a 24 órás EKG mérés, a Holter vizsgálat. A Holter készülék adatszolgáltatásában azonos egy a vizsgálat során használt EKG-készülékkel.
A Holter készülék a szívből érkező elektromos jeleket rögzíti. A beteg mellkasára a megfelelő helyekre egyszer használatos öntapadós elektródát rögzítenek, amikhez a vezetékek kapcsolódnak. A készüléket egy nyakba vagy derékövre akasztható hordozható tokba kell viselni és 24 órán keresztül nem szabad levenni és víz sem érheti.
Hol vehető igénybe a vizsgálat? Válasszon Klinikát!
A megszokott napi rutinon egyébként nem kell változtatni a Holter vizsgálat ideje alatt, sőt, amennyiben van olyan panaszt kiváltó helyzet, melyet már ismer, akkor azt érdemes elvégezni, hogy mindenképpen rögzítésre kerüljön. A vizsgálat 24 órája alatt egy naplót is vezetni kell, amiben minden tevékenységet, amit a nap során végzett fel kell jegyezni, hogy a kiértékelésnél a változások okai könnyen azonosíthatók legyenek.
Milyen panaszok esetén érdemes felkeresni kardiológiai szakrendelést?
A szív és érrendszeri megbetegedések a leggyakoribb halálozási okok közé tartoznak, ezért megelőzés céljából is, de panasz esetén azonban azonnal javasolt kardiológushoz fordulni. Célszerű minden olyan esetben felkeresni kardiológia szakrendelést illetve a kardiológus szakorvost, ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk:
- Mellkasi fájdalom, szívtáji nyomás
- Erős szívdobogás
- Bizonytalan mellkasi panaszok
- Fulladás, nehézlégzés, lábdagadás
- Szédülés, gyengeség, esetleg eszméletvesztés
- Magas vagy alacsony vérnyomás