Skip to content Skip to footer

  +36 1 465 3100      +36 1 465 3131      kapcsolat@medicover.hu

Gyermek traumatológia

Egy gyermekben a legkisebb sérülés, egy horzsolás, vagy esés is nagy ijedtséget vált ki, ami a szülőben szintén aggodalmat kelt. Fontos azonban, hogy a szülő megőrizze ilyen esetben is nyugalmát és higgadtan meg tudja ítélni a helyzet súlyosságát. Tudjuk, hogy ez ilyenkor különösen nehéz, ezért felkészült telefonos ügyfélszolgálati munkatársaink részletesen kikérdezik Önt a gyermek sérüléséről és annak körülményeiről, és a megfelelő helyre irányítják majd a kis beteget.

Gyermek traumatológia szakrendelésünkön könnyű, szerzett végtagsérülések ellátását végzik szakorvosaink.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Üzenjen nekünk!

Ügyfélszolgálatunk készséggel válaszol!

Az azonnali ellátást igénylő, súlyos sérülések, valamint sérülés együttesek ellátása az országosan szervezett ügyeleti rendszer szerint történik a súlyponti intézmények arra szakosodott sürgősségi egységeiben, ahol komplex ellátást biztosítanak a nap minden órájában. A Pest megyei gyermek traumatológiai ügyeleti ellátás helyszíneit ide kattintva tekintheti meg.

Ezúton szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy akut, műtéti beavatkozást, illetve komplex, több szakágat érintő kivizsgálást igénylő, közlekedési balesetből, vagy erőszakos cselekményből eredő sérülések ellátására a Medicover klinikáin nincs lehetőség.

Milyen sérülésekkel kereshetem fel a Medicover gyermek traumatológiai szakrendelését?

Gyermek traumatológiai szakrendelésünk keretében kisebb, artériás vérzéssel nem járó és érzéskiesést nem okozó alsó és felső végtag sérülések ellátására van lehetőség.

Zöldgally csonttörés

Gyermekkorban egy kis esés vagy elcsúszás is okozhat úgynevezett zöldgally törést. Ez a töréstípus csak gyermekkorban fordul elő, ilyenkor teljes törés nem alakul ki, csak a csont egyik oldalán lép fel, másik oldala pedig csak meghajlik, az egészet továbbra is összetartja a rugalmas csonthártya. Általában nem fáj semmije a gyermeknek, csak feltűnhet, hogy nem terheli a szokásos módon a végtagot. Tünetei általában megegyeznek a zárt csonttörésével.

Csontrepedés

Akkor következik be, amikor az izom már fáradt és továbbítja a sokkot a csontnak, amin ennek következtében repedés keletkezik. A legfőbb tünete a mozgáskor fellépő fájdalom.

Zárt csonttörés

A csontot ért hirtelen, rövid ideig tartó erőbehatás eredményeként alakul ki. Erős fájdalommal, duzzanattal jár, mozgáskorlátozottság, alakváltozás, működési kiesés kísérheti.

Ízületi ficam

Túlzott erőbehatás következtében alakul ki. Az ízületi szalagok sérülése mellett az ízületi fej (csontvég) teljesen elhagyja az ízületi árkot, és ebben a rendellenes helyzetében tartósan rögzül. Az ízület látható, rendellenes helyzete mellett intenzív fájdalommal, véraláfutásokkal (lila foltok), duzzanattal jár.

Rándulás

Erőbehatás következtében a két csontvég kimozdul a helyéről, az ízületi tok és szalag megnyúlik, azonban az erőbehatás végén az ízületi felszínek a ficammal ellentétben a helyükön maradnak. Többségében erős fájdalom, duzzanat, vérömleny kíséri.

Térd, boka, lábszár, comb zúzódása

Általános sérülés, ami ütődéses sérülések következtében alakul ki. A sérülés hatására a kötőszövetbe szivárgó vértől az ütődés helyén, a bőr felszínén sötét, kékes-lilás foltok jelennek meg, ami a gyógyulás folyamán fokozatosan zöldes, majd sárgás árnyalatúvá válik. A zúzódás helye általában fájdalmas, nyomásra érzékeny.

Izomhúzódás

Általában a lábszár-, a comb-, izmaiban következik be. A rossz mozdulat hatására az izom hirtelen megkeményedik, a sérült terület nyomásra érzékennyé válik.

Részleges izomszakadás

Jelentős terhelés mellett egy rossz mozdulat váltja ki, aminek következtében az izomrost folytonossága megszakad. Éles, hirtelen jelentkező fájdalom tapasztalható, amihez társulhat duzzanat, bevérzés is.

Felszíni sérülések, horzsolt bőrsebek

Ilyenkor a bőr felső rétegei sérülnek, azonban fontos, hogy ezeket is kezeljük, és ezáltal óvjuk az elfertőződéstől.

Idegen test okozta sérülések

Szálka, szilánk által okozott sérülések tartoznak ide. Ezeket mielőbb szakszerűen el kell távolítani a bőr alól a gyógyulás és a fertőződés elkerülése érdekében.

Harapott sebek

A leggyakrabban állatok által okozott sérüléseket a fertőzésveszély miatt mielőbb el kell látni.

Háztartási baleset következtében szerzett kis felületű égési sérülés

A szakrendelés keretében bőrpírral járó, elsőfokú, valamint kis felületű, hólyagokkal járó másodfokú égési sérülések ellátását tudjuk biztosítani. Harmadfokú mély, szövetkárosodással járó égési sérülések ellátására a területileg illetékes súlyponti intézmények sürgősségi osztályán van lehetőség.

A fejet ért sérülések ellátáshoz kérjük, keresse fel mielőbb a helyileg illetékes baleseti sebészeti intézményt.

Mi történik a gyermek traumatológiai vizsgálat során?

Az ellátás gyermek traumatológia magánrendelés keretében bejelentkezés után, előre egyeztetett időpontban történik. A legtöbb esetben már aznapra tudunk időpontot biztosítani, aminek köszönhetően minimális várakozási idő mellett gyorsan ellátásra kerül a kis sérült. A vizsgálatot és az ellátást nyugodt környezetben, felkészült gyermek szakorvos végzi.

A gyermek traumatológus feladata, hogy sérülést követő elváltozásokat a fájdalom csillapítása mellett kezelje, és egyúttal helyreállítsa a balesetet megelőző anatómiai állapot.

A vizsgálat a kórelőzmény felvételével kezdődik: a traumatológus szakorvos először a baleset körülményeiről és a panaszokról kérdezi ki a szülőt, majd az esetleges korábbi betegségeket (törés, műtét, rándulás stb.) méri fel. Ezután következik a panaszos testrész vizsgálata. Először megtekinti az érintett területet, majd funkcionális vizsgálatot végez: a kis- és nagy ízületek mozgásterjedelmét és deformitását, tengelyeltérését. Ezután ellenőrzi a végtagok érző, mozgató funkcióját és keringését. A fizikális vizsgálat esetenként fájdalommal is járhat, erre azonban a szakorvos minden esetben felkészíti a kis beteget is.

A diagnózis felállításához szükség lehet képalkotó eljárásokra is (digitális röntgenMR vagy CT), melyek elvégzésére fejlett diagnosztikai központunkban van lehetőség.

Milyen kezelési lehetőségek érhetők el?

A gyermek traumatológus szakorvos a diagnózis alapján dönthet sebellátásról, törések, húzódások konzervatív kezeléséről pl. brace vagy gipsz rögzítés formájában. Amennyiben a sérülés további műtéti ellátást, vagy megfigyelést igényel, az elsődleges ellátás után sürgősségi egységekbe irányítjuk a nálunk jelentkezett kis betegeket. Klinikáinkon lehetőség van baleseti utókezelésre is gyógytorna és egyéb fizikoterápia formájában. Ezek segítik a gyógyulást, megerősítik a sérült testrész izmait, így csökkentve a következő hasonló sérülések esélyét.

Gyermek traumatológia - Medicover
Elérhetőségek

Üzenjen nekünk!

close-link