ABPM (24 órás vérnyomásmérés)
A kardiológiai kivizsgálás egyik lehetséges diagnosztikai vizsgálata a 24 órás vérnyomás mérés, az ABPM vizsgálat. A páciens kap egy készüléket, ami egy teljes napon át, meghatározott időpontokban automatikusan méri és rögzíti a vér erek falára gyakorolt nyomását.
A mérések alatt is a napi megszokott tevékenységeit változatlanul folytathatja. Az ABPM vizsgálat ideje alatt egy eseménynaplót is érdemes vezetni, amibe a vizsgálat 24 órája alatt történteket kell rögzíteni, hogy mikor érte nagyobb stressz, mikor volt bármilyen panasza, esetleg mikor végzett megterhelő fizikai munkát.
Hol vehető igénybe a vizsgálat? Válasszon Klinikát!
A kiértékelés egy orvosi konzultáció keretein belül történik az adatok számítógépen történt rögzítése után. Az ABPM megmutathatja a tartós vérnyomás-emelkedést, a már meglévő vérnyomáscsökkentő terápia ellenőrzését, monitorozza a vérnyomás kiugrásokat, illetve, hogy alvás közben miként alakulnak ezek az értékek.
Milyen panaszok esetén érdemes felkeresni kardiológiai szakrendelést?
A szív és érrendszeri megbetegedések a leggyakoribb halálozási okok közé tartoznak, ezért megelőzés céljából is, de panasz esetén azonban azonnal javasolt kardiológushoz fordulni. Célszerű minden olyan esetben felkeresni kardiológia szakrendelést illetve a kardiológus szakorvost, ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk:
- Mellkasi fájdalom, szívtáji nyomás
- Erős szívdobogás
- Bizonytalan mellkasi panaszok
- Fulladás, nehézlégzés, lábdagadás
- Szédülés, gyengeség, esetleg eszméletvesztés
- Magas vagy alacsony vérnyomás