Transzferrin
Mi az a transzferrin?
A transzferrin a vérben (plazmában) lévő vasion fő szállító fehérjemolekulája. Előállításának mértéke tükrözi a szervezet mindenkori vasszükségletét, koncentrációja pedig a tápláltsági állapotot is tükrözi.
Diagnosztikai vizsgálatát az anémia megítélése esetén a vasháztartás egyéb jellemző paramétereivel (vas, ferritin, szolubilis transzferrin receptor) célszerű kiegészíteni.
Az emberi szervezetben a vas létfontosságú nyomelem, melynek elengedhetetlen a szerepe többek között a vörösvértestek működéséhez. Segítségével szállítódik az oxigénmolekula a tüdő ereiből a szervezet minden sejtjéhez. A keringő vérben (pontosabban a vér szérum részében) a vas molekula a transzferrin nevű fehérjéhez kötve szállítódik. A szérum teljes vaskötő képessége (TVK) a vér transzferrinszintjének a függvénye.
Eredmények értelmezése
Vashiányos anémia esetén a szérumvas és a ferritin koncentrációja csökken, a transzferrin és a szolubilis transzferrin receptoré emelkedik.
Krónikus betegségben kialakuló anémia esetén a szérumvas koncentrációja csökken, a transzferrin és ferritin koncentrációja emelkedik, míg a szolubilis transzferrin receptoré normál tartományban marad.
Hemochromatózis: a szérumvas és ferritin koncentrációja emelkedik, míg a transzferrin és a szolubilis transzferrin receptor koncentrációja csökken.
Mi a teendő a vizsgálat után?
A leleten szereplő érték csak más vizsgálati tételek eredményével együtt értelmezhető pontosan, ezért a diagnózis felállításához és a terápia meghatározásához minden esetben keresse fel a vizsgálatot elrendelő szakorvost, vagy kezelőorvosát.