Cink
A cink esszenciális nyomelemként számos élettani funkció fenntartásában részt vesz. Bár csak kis mennyiségben van szüksége a szervezetnek rá, hiánya sok kellemetlen tünet kiváltó oka lehet. Legfontosabb funkciója a sejtmembránok ellenálló képességének fenntartása, ugyanis ha a sejtek ellenálló képessége sérül, az kihatással van a test valamennyi működési funkciójára.
A sejtek életképességének csökkenése befolyásolja az immunrendszer működését, a vércukorszint szabályozását. Hatással van a hormonháztartás és az anyagcsere megfelelő fenntartására. A cink részt vesz továbbá az egészséges mennyiségű és minőségű spermiumok előállításában. Megoldást jelenthet a prosztata megnagyobbodás tüneteinek enyhítésében is.
A bőrre gyakorolt jótékony hatása is jelentős, mivel csökkenti az aknék, pattanások megjelenését, és gyorsítja a sebgyógyulást.
Mit mutat a vizsgálat?
A cink vérben lévő mennyiségi jelenlétét vizsgáljuk.
Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?
Az orvos az alábbi esetekben rendelheti el a cink értékének meghatározását:
- hajhullás
- száraz és repedezett bőr, vagy aknék és pattanások esetén
- férfiaknál reprodukciós problémák esetén
- hirtelen látásromlás
- pubertás korban későn bekövetkező nemi érettség
- gyermekeknél lassú növekedés
- a normálnál lassabb sebgyógyulás
Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?
A vizsgálathoz vénából vett vérmintára van szükség.
Mire utalhat az eredmény?
Klinikai értelemben az emelkedett érték csak akkor bír jelentőséggel, ha az megzavarja a szervezet rézfelvételi folyamatát – ennek eredményeként kialakulhatnak neurológiai rendellenességek.
A csökkent érték viszont számtalan rendellenességre utalhat:
- hormonháztartás diszfunkciója
- pajzsmirigy problémák
- bőrgyógyászati betegségek
- meddőség
Mi a teendő a vizsgálat után?
A vizsgálattal önmagában nem diagnosztizálható egy betegség sem, a kapott lelettel minden esetben keressen fel belgyógyász vagy hematológus szakorvost a pontos diagnózis és a szükséges terápia meghatározása érdekében.