Tejallergia molekuláris (komponens alapú) vizsgálat
Tejallergia gyanúja esetén közvetlenül a tej fogyasztását követően változatos tünetek jelentkezhetnek: bőrelváltozások (viszkető, vörös foltok, csalánkiütés, ekcéma), emésztőrendszeri tünetek (hasmenés, görcsös hasi fájdalom, hányinger, hányás, haspuffadás) és légúti panaszok (fulladás, asztma, gégevizenyő). Súlyos esetben akár anafilaxiás roham is kialakulhat, amit a tejfogyasztást követően, rövid időn belül megjelenő hasi fájdalom, ajak, gége és nyelvdagadás jelez, sőt a súlyos allergiás reakció akár életveszélyes keringés összeomlást is okozhat.
Molekuláris (komponens alapú) allergia vizsgálat lényege
Az alábbi tej összetevők elleni allergiát vizsgáljuk molekuláris allergén specifikus IgE teszt segítségével: kazein IgE (Bos d8 IgE). α-lakalbumin IgE (Bos d4 IgE), β-laktoglobulin IgE (Bos d5 IgE) és tej laktoferrin (nBosd).
A nemzetközileg elismert módszer előnye, hogy elkülöníthetővé válik a fokozott rizikójú „high risk” és az enyhébb tüneteket okozó „low risk” allergia.
Míg az igazoltan high risk típusoknál az allergén teljes kerülése javasolt, addig a low risk csoportba sorolt allergének esetén a tiltás már nem ennyire szigorú, ez pedig lényeges könnyebbséget jelenthet az allergiás panaszoktól szenvedő páciens számára életvitelének alakítása szempontjából.
Ez azt jelenti, hogy kazein pozitivitás esetén a tej minden formája kerülendő, míg a másik két allergén okozta pozitivitás esetén forralt tej, kis mennyiségben fogyasztható.
Tejmentes diéta mellett a tesztek eredménye negatív is lehet.
A tejallergia molekuláris vizsgálat eredménye önmagában még nem elég a diagnózis felállításához. A megfelelő életmód és táplálkozási szokások kialakításához gasztroenterológus szakorvosunk rendelkezésére áll.
Hogyan készüljek a vizsgálatra?
A tejallergia molekuláris vizsgálathoz nem szükséges éhgyomor.
Mikor várható az eredmény?
A vizsgálatot követő 10. munkanap után.