A stressz a szervezet nem specifikus reakciója minden olyan ingerre, amely kibillenti eredeti egyensúlyi állapotából, alkalmazkodásra kényszeríti.
A stressz nem egy egyszerű betegség, hanem akár egy komplex betegségsorozat elindítója is lehet. Okozója a rohanó életformánk, a határidők, a minket érő hirtelen külső impulzusok, döntési szituációk, vagy akár a dugók, a tömeg, a zaj. Mindezen tényezők következtében könnyen érezhetjük úgy, hogy túl nagy nyomás van rajtunk, és könnyen elveszíthetjük az irányítási életünk és döntéseink felett. Az állandósult stressz hatására tüneteink között megjelenhet az önkárosítás (dohányzás, alkohol), a teljesítményromlás, kimerültség, szorongás, depresszió és egészségkárosodás.
Lehetséges kiváltó okok
- nehézségek az összpontosításban, koncentrációban
- fokozott kimerültség
- pszichoszomatikus betegségek: testi rendellenességek, melyek kialakulásában a lelki folyamatok is szerepet játszanak
- immunrendszer gyengülése
- közvetetten szív-és érrendszeri megbetegedések
- depressziós tünetek
Munkahelyi stressz
A munkahelyi stressz jelenléte kihathat egész életünkre, és a megoldása sem egyszerű. Ezért ezt a stressz újhullámának is nevezik.
Kialakulás lehetséges okai:
- gyarapodó elvégzendő feladatok, szorító határidők
- hosszabbodó munkaidő
- megfeszített munkatempó, elvárások
- egyre nagyobb létbizonytalanság
- magánélet háttérbe szorulása
Természetesen egyénenként eltérő, hogy kinek melyik tényező okozza a legnagyobb stresszfaktort. A stressz valakit kimondottan inspirál, teljesítménynövelő hatása van, azonban van, akit már a legkisebb feszültség is képes elbizonytalanítani és stresszhelyzetet generálni. Évekkel ezelőtt a stresszt még menedzser betegségként emlegették, azonban mára már bármilyen pozícióban lévő munkavállalót érinthet.
A stresszre való hajlam a férfiaknál fokozott, a külső hatásokra sokkal érzékenyebbek, mint a nők. (pl. gazdasági lemaradás, munkanélküliség..) A kockázati tényezők hátterében állhat a bizalom hiánya, az alacsony részvétel a társadalmi szervezetekben és a rivalizálás. Ezek a tényezők is mélyítik a stressz kialakulásának kockázatát. A nők esetében ezekkel az impulzusokkal szemben védő tényezőt nyújt a kölcsönösség és a vallásosság.
Mit tehetünk a munkahelyi stressz ellen?
- stressz-menedzsment: rendszeres stresszoldás
- relaxációs tréningek
- pszichológus
- masszőr
- saját reakciók megismerése
- felfogásbeli változtatások