Az emlőgyulladás (mastitis) ritka megbetegedés, amely nőket és férfiakat is érinthet, de elsősorban kismamáknál alakul ki a szoptatás első hónapjában. A gyulladást általában bakteriális fertőzés okozza, ha a kórokozók a mellbimbón lévő mikroszkopikus sérüléseken keresztül a szervezetbe jutnak. Szoptató kismamáknál a gyulladást a tejcsatorna eltömődése is előidézheti. Ebben az esetben az emlőben pangó tej a környező szövetekbe kerülhet, amelyet a szervezet idegen anyagként érzékel és gyulladásos reakciót indít be.
Melyek az emlőgyulladás tünetei?
A mastitis jellemzően csak az egyik emlőben, féloldalasan alakul ki. A gyulladt emlő megduzzad, feszül, a bőre piros, érintésre az átlagosnál melegebb. A gyulladás mellfájdalommal és lázzal jár, valamint súlyosabb esetben megduzzadhatnak a hónaljban található nyirokcsomók is. Kismamáknál a szoptatás fájdalmassá válhat.
Az emlőgyulladás kezelése
Az emlőgyulladás általában hirtelen alakul ki és gyors lefolyású, azonban a szövődmények elkerülése érdekében javasolt a tünetek jelentkezésekor minél hamarabb orvoshoz fordulni. Ha a gyulladás nincs megfelelően kezelve az emlőben tályog vagy sipoly alakulhat ki és fennáll a vérmérgezés veszélye is. Ebben az esetben műtéti beavatkozás lehet szükséges.
Az emlőgyulladás kezelése általában penicillin tartalmú antibiotikummal történik. A közérzet javítása érdekében, a gyógyulásig javasolt a laza, kényelmes, természetes anyagból készült ruhák viselete, valamint az emlő rendszeres jegelése.
Szoptató kismamáknál kiemelten fontos a gyulladt emlőben pangó tej kiürítése, amelyet 4-6 óránként ajánlott megismételni. A gyulladt emlőből származó tejet ki kell önteni, de amennyiben a gyulladás csak egyik emlőben van jelen, a nem gyulladt emlőből származó tej biztonságos az újszülött számára.