Sella MR vizsgálat
Agyalapi mirigy MR vizsgálatot számos betegség gyanúja esetén elrendelhet az orvos. Ilyen például a kóros elhízás, a meddőség, a növekedési zavar – alacsony növés gyanúja–, a pajzsmirigy betegségei, a nemi hormonok zavara.
De indokolhatja ezt a vizsgálatot az agyalapi mirigy daganatának gyanúja, a magas prolaktin hormon szint is, ilyenkor sella CT vizsgálat lehetősége is felmerül. Az agyalapi mirigy MR-el a hiányzó vagy kicsi elülső lebeny és a hipotalamusz alaktani elváltozásai is kimutathatók.
Milyen előkészítés szükséges?
A sella MR vizsgálat előtt minden esetben javasolt a kezelőorvossal konzultálni a részletekről. Kontrasztanyagos vizsgálat előtt 6 órával nem szabad enni!
Fontos tudni, hogy a nagy erejű mágneses tér miatt, a vizsgálóhelyiségbe fém vagy fémet tartalmazó eszközt, tárgyat, tilos bevinni! Ez vonatkozik a testben lévő ékszerekre, piercingekre is.
Hogyan zajlik a sella MR vizsgálat?
Az MR berendezés, egy nagy, vastag gyűrűhöz hasonlít, melynek aljában egy asztal mozog, amin ön mozdulatlanul fekszik.
Az agyalapi mirigyről – összehasonlítási céllal – minden esetben készülnek natív felvételek, mert ha csak a kontrasztanyag adása után vizsgálnák a területet, akkor problémás részek nehezebben lennének elkülöníthetőek az egészséges mirigyállománytól.
Az MR zajos, különös, kopogó, kattogó jellegű, gépzörej hallható, de ennek intenzitása füldugó használatával csökkenthető.
A Medicover MR berendezése úgynevezett zárt készülék, így előfordulhat, hogy a páciensben bezártság érzetet kelt. Azonban jó hír, hogy ezt mérsékelheti az átlagosnál nagyobb, 70 centiméteres belső átmérő. A vizsgálat alatt a páciens nem érez semmit.
Mikor nem végezhető el a vizsgálat?
Akkor, ha a szervezetben bármilyen mágnesre reagáló anyag –ízületi protézis, szög, csavar, fémbillentyű, pacemaker, érszorító, implantátum stb.–, van beépítve. Ezek az erős mágneses térben a vizsgálat során elmozdulhatnak a helyükről, és súlyos esetben sérülést okozhatnak, továbbá értékelhetetlenné válhat a kapott kép a vizsgált szervről. Ma már a műtétek után a betegek kapnak egy okmányt arról, hogy a beépített implantátummal vizsgálhatóak MR-el vagy nem. Ha a páciens klausztrofóbiára hajlamos, a vizsgálat elvégzése nehézségekbe ütközhet.
Van mellékhatása?
Az MR vizsgálatnak nincs mellékhatása, ritkán a kontrasztanyag okozhat reakciót. Fennálló, ismert allergia esetén kontrasztanyagos vizsgálatot nem végzünk.
Mikorra várható az eredmény?
Az elkészült felvételt a radiológus szakorvos véleményezi és az eredmény 5 munkanap múlva elérhetővé válik online rendszerünkben.