Anti-dsDNA, DNS ellenes antitest
Normális esetben az antitestek, az immunrendszer részeként, a szervezetet érő támadásokkal szembeni védelemben vesznek részt. Abnormális helyzetekben azonban az immunrendszer a saját szervezettel szemben is elkezd antitesteket termelni. Ezek az antitestek az úgynevezett autoantitestek, és a hatásuk révén kialakuló tünetegyüttes az autoimmun betegség.
A kettősszálú DNS (angolul double stranded DNA – dsDNA) ellen kialakult antitestek a sejtmag ellen kialakuló antitestek (antinuclear antibodies – ANA) egyike. Jelenléte leggyakrabban a szisztémás lupusz eritematózus (SLE) nevű autoimmun kórképre utal.
Az SLE leggyakrabb tünetei a fáradtság, fáradékonyság, bőrkiütések, láz, ízületi fájdalom és duzzanat, súlyosabb esetben szervi elégtelenségek, veseproblémák, fejfájás, tudatzavar, vérzékenység és érgyulladás is kialakulhat. A tünetek intenzitása hullámzó, két aktívabb periódus között akár hosszabb tünetmentes időszak is lehet.
Mit mutat a vizsgálat?
Az anti-dsDNA ellenanyag vizsgálat kimutatja az autoantitesteknek a jelenlétét a vérben, ami autoimmun betegség fennállására utalhat. Amennyiben a tünetek SLE-re utalnak, a dsDNA elleni antitestek hiánya nem zárja ki a betegséget. Magas ellenanyag szint aktív autoimmun betegségre utal.
Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?
A dsDNA elleni antitest vizsgálat abban az esetben lehet javasolt, ha a beteg tünetei vagy más eredményei alapján felmerül az autoimmun betegség, azon belül is az SLE gyanúja.
A tünetek az alábbiak lehetnek:
- fáradékonyság,
- bőrkiütések, pl. arcon,
- ízületi fájdalom,
- testsúlyproblémák,
- idegrendszert érintő eltérések.
Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?
A vizsgálathoz vénából vett vérmintára van szükség.
Mire utalhat az eredmény?
Negatív eredmény SLE gyanú esetén nem zárja ki a betegséget, míg a pozitív eredmény megerősíti azt. A kapott eredményt minden esetben érdemes a tünetekkel és más eredményekkel együtt értelmezni.
Mi a teendő a vizsgálat után?
A vizsgálattal önmagában nem diagnosztizálható egy betegség sem, a kapott lelettel minden esetben keressen fel szakorvost a pontos diagnózis és a szükséges terápia meghatározása érdekében.