Szamárköhögés elleni védőoltás
A szamárköhögésről
A WHO szerint a légúti fertőzések okozta megbetegedések és halálozások egyik fő oka csecsemő- és idősebb korban egyaránt a szamárköhögés, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Ez az akut légúti megbetegedés görcsös köhögési rohamok, légúti, ideg-, valamint szív- és érrendszeri fertőzések formájában jelentkezik, gyakran láz nélkül.
A fertőzés kockázata mindenkinél fennáll, aki nem részesült B. pertussis elleni védőoltásban vagy a szükséges újraoltásokban. A betegséget megelőzni a védőoltással lehet.
A szamárköhögés tünetei
Az 1-2 hetes lappangási idő után a szamárköhögés hurutos fázissal kezdődik, alacsony fokú láz, orrfolyás és progresszív köhögés jellemzi,melyidőszak alatt a beteg erősen fertőző. Az ezt követő, 2-4 hétig tartó paroxizmális (alkalomszerűen fellépő, rohamokban jelentkező tünetekkel járó) fázist súlyos és görcsös köhögési epizódok jellemzik, melyek először csak éjszaka jelentkeznek, de később nappal is előfordulnak gyakrabban. Jellemző, hogy a rohamok után áttetsző, sűrű nyálkát köhög fel a beteg, de akár hányás is előfordulhat.
Az 1-3 hétig tartó lábadozási fázis alatt a köhögés folyamatos csökken mielőtt a beteg meggyógyul. Újszülötteknél vagy csecsemőknél kialakulhatnak azonban súlyos (pl. tüdőgyulladás), esetenként végzetes szövődmények, amelyek egész életen át tartó agykárosodást, vagy akár halált is okozhatnak.
Felnőttkori, illetve idősebb gyermekkori szövődmény lehet a bordatörés, végbél előesése, sérvek kialakulása vagy akár rövid légzésleállás is.
A betegség terjedése, védettség
A szamárköhögés kórokozója cseppfertőzés útján terjed.
A szamárköhögés rendkívül fertőző, a fertőzés forrása a mikróbát a felső légútaiban hordozó, köhögő beteg. A legtöbb fertőzés a beteg személyekkel (akár enyhe formájú vagy tünetmentes) való közvetlen érintkezés után következik be: a beteg a fent említett korai hurutos fázisban a legfertőzőbb, amikor a klinikai tünetek viszonylag enyhék és nem jellemzőek.
A fertőzés a baktériumok megtelepedését és gyors szaporodását eredményezi a légutak nyálkahártyáján.
A szamárköhögés jelentős immunitást biztosít, amely általában sok évig kitart. A felnőttek második fertőzései – amelyek általában atipikus tünetekkel járnak, és így rendszeresen nem pertussisként diagnosztizálnak – gyakrabban fordulhatnak elő, mint azt korábban feltételezték.
A B. pertussis fertőzés után szerzett immunitás nem véd a többi Bordetella faj ellen!
Az oltás jelentősége
Hazánkban a gyermekek kettő, három, négy és tizennyolc hónaposan, hatévesen, végül pedig 6. osztályban kapnak oltást a betegség ellen, azonban ez csak négy-öt évre nyújt védelmet a szamárköhögés ellen. Ebből adódik, hogy az NNGYK tájékoztatókban is felhívta a figyelmet a felnőttkori emlékeztető oltás jelentőségére, elsősorban a várandósok, azok környezete és az idősebb korosztály számára
Tizennyolc év felett tízévente, míg várandósság tervezése esetén ötévente ajánlott az újraoltás.
Nagy jelentősége van a várandósok pertussis ellenes emlékeztető oltásának. Az újszülöttek és a saját védettséggel még nem rendelkező csecsemők leghatékonyabban a méhlepényen keresztül átjutó anyai ellenanyagok révén védhetők a pertussis ellen.
A pertussis tartalmú védőoltás a 16-36. terhességi hét között bármikor beadható a várandósnak, azonban a 27-31. terhességi hét között optimálisabb. A szülést megelőző 2 hétben vagy a szülés után alkalmazott oltás ennél gyengébb védelmet nyújt az újszülöttnek, azonban ekkor is támogatandó, mivel a laktáció során átjutó secretoros IgA immunglobulinok is hozzájárulnak a megfelelő védelemhez.
Az újszülött indirekt védelme érdekében az újszülöttel egy háztartásban élő, vele közvetlen kapcsolatba kerülő személyek (szülők, nagyszülők, 15 év feletti testvérek, gondozók) aktív immunizálása is javasolt – amennyiben az elmúlt 5 évben nem részesültek pertussis tartalmú oltásban (fészekimmunitás). A családtagok számára az oltás beadása minimum 4 héttel a szülés várható időpontja előtt javasolt, de később is hasznos.
A várandósok oltására bármelyik – hazánkban elérhető – pertussis-komponenst tartalmazó booster oltás biztonsággal alkalmazható. Ezeknek a készítményeknek – kiterjedt vizsgálatok alapján – nincs magzatkárósító hatásuk, és nem észleltek érdemi mellékhatásokat az oltott személyeknél.
Az oltóanyagot izomba kell beadni, a beadás helye a felkar külső része (deltaizom). Az oltóanyag más egyéb védőoltással egyidejűleg is beadható.
Gondoskodjon babája védelméről, oltassa be magát és családtagjait a Medicoverben!
A szamárköhögés elleni védőoltás ára
Szamárköhögés elleni védőoltás: 27 500 Ft helyett most 21 900 Ft* – AKCIÓ!
*Az ár az oltóanyagot és a beadását egyaránt tartalmazza.