Molekuláris méh- és darázscsípés allergiavizsgálat (darázs méreg, méhméreg, lódarázs méreg, méhméreg (rApi m1 foszfolipáz A2), méhméreg (rApi m2 hialuronidáz), méhméreg (rApi m10 Icarapin), darázs méreg (rVes v5/ Antigén 5), darázs méreg (rVes v1 foszfolipáz A1)
A méhek és darazsak csípése által a szervezetbe juttatott méreganyag az arra érzékenyeknél heves allergiás reakciót válthat ki.
Ennek oka a méregre adott túlérzékenységi reakció, amit a szervezetben a csípés hatására felszabaduló biokémiai anyagok váltanak ki.
Normál esetben a csípés helyén 10 cm-nél kisebb átmérőjű, duzzanattal járó, égő. fájdalmas bőrpír keletkezik, ami pár nap múlva elmúlik.
Késői helyi allergiás reakció esetén a csípés helyéről kiindulva, fokozatosan, néhány órán belül alakul ki a duzzanat, aminek átmérője meghaladja a 10-12 cm-t.
A szisztémás, azonnali allergiás reakció esetén azonban a csípést követően 2-30 percen belül a csípés körüli duzzanat mellett különböző súlyosságú tünetek jelentkeznek:
- bőrviszketés a tenyéren és a talpon
- csalánkiütés a test teljes felületén
- ajkak, garat, szemek, végtagok duzzanata
- hasi panaszok, hányinger, hányás, hasmenés
- légszomj, mellkasi szorítás
- zavartság, szédülés, egyensúly zavarok
- vérnyomás esés
Legsúlyosabb esetben eszméletvesztést, a légzés, illetve a keringés leállását is okozhatja.
Mit mutat a vizsgálat?
Tesztünk 3 féle rovar csípése után kialakult allergiát mutatja ki: méh, darázs és lódarázs. Az allergének molekuláris összetevői közül kettő specifikus darázs (VESP) és három specifikus méh (API) allergénspecifikus IgE szintet is mérünk.
A veszélyeztetettség nem szűrhető ezzel a vizsgálattal, csak csípést követően mutatható ki az ellenanyag a szervezetben.
Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?
A vizsgálat elvégzése méh- vagy darázscsípést követően javasolt, ha az azonnali allergiás reakciót váltott ki.
Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?
A vizsgálat elvégzéséhez vénából vett vérminta szükséges.
Mire utalhat az eredmény?
A méh-, illetve darázscsípés méreg ellenanyagának kimutatása igazolja a méreggel szembeni túlérzékenységet. A kapott lelettel minden esetben keresse fel a vizsgálatot elrendelő allergológus szakorvost, vagy kezelőorvosát, hogy tájékoztassa Önt, hogyan előzhetőek meg a súlyos reakciók csípés esetén.
Mi a teendő a vizsgálat után?
A kapott lelet önmagában nem jelent diagnózist, ezért a diagnózis felállításához és a szükséges kezelés meghatározásához minden esetben keresse fel kezelőorvosát, illetve a vizsgálatot elrendelő szakorvost.