Látótér vizsgálat
Mi a látótér?
A látótér a térnek az a része, amelyet a szemmel egy pontra fixálva egyszerre belátunk. Vizsgálatát tekintve megkülönböztetünk egymástól centrális és perifériás látóteret.
A perifériás látótér a környezetben való tájékozódást segíti. Noha a perifériás látás a finom részletek megkülönböztetésére nem alkalmas, általa érzékeljük a mozgást, és valamelyest a színeket. A centrális látótér lehetővé teszi az éles látást, az arcfelismerést és a színárnyalatok megkülönböztetését.
Hol vehető igénybe a vizsgálat? Válasszon Klinikát!
Mi a látótérkiesés?
A látótérkiesés a beteg látóterének csökkenésével járó állapot, melynek oka a látópálya károsodása. Látótér kiesések egyaránt előfordulhatnak a periférián és a látás centrumához közel. Centrális látótérkiesés esetén előfordulhat, hogy a beteg semmit nem észlel belőle, mivel a két szem egybeeső látótér részei miatt az egyik szem látótérkiesését a másik szem kompenzálja.
Nagyobb látótérkiesés (amikor az egészségeshez képest jelentősen beszűkül a látótér) hátterében általában a látóideg különböző örökletes sorvadásos betegségei illetve zöldhályog állhatnak.
Mit takar a látótér vizsgálat?
A látótér vizsgálat során egy speciális készülékkel, úgynevezett periméterrel vizsgáljuk azt a területet, amit a páciens egyenesen tartott, mozdulatlan fej és szemtartás mellett egyszerre lát.
Ennek során a szemeket egyenként, külön-külön letakarva mérjük fel, hogy ha van látótérkiesés, az milyen mértékű.
Miért fontos a látótér vizsgálata?
A látótér vizsgálat elengedhetetlen olyan szembetegségek korai felismeréséhez és diagnosztizálásához, mint pl. a zöldhályog (glaukóma), amely ha későn kerül felismerésre, akár teljes látásvesztést is eredményezhet.
A szemész szakorvoson túl kérheti a vizsgálatot például idült fejfájással küzdő páciens esetében a neurológus, vagy ha az agyalapi mirigyet érintő hormonális elváltozás gyanított, az endokrinológus.
Mikor indokolt a vizsgálat?
A látótér vizsgálat az alábbi betegségek diagnosztizálásához illetve esetekben szükséges:
- Zöldhályog betegség
- Látópályát érintő központi idegrendszeri betegségek
- Érhártyát és az ideghártyát érintő tumorok, gyulladásos folyamatok
- A szem keringési zavarai
- A látóideg gyulladásos betegségei, keringési és toxikus megbetegedései
- Öröklődő szembetegségek
- Hivatásos jogosítvány megszerzése, meghosszabbítása
Hogyan zajlik a vizsgálat?
A vizsgálat körülbelül 15-20 percig tart.
A vizsgálat során számítógép segítségével a szakasszisztens feltérképezi az Ön látóterét mindkét szemen külön-külön.
A látótér vizsgálat különösen fontos akkor, ha Ön olvasó szemüveget is használ. Az egyik szemet letakarjuk, majd megkérjük, hogy helyezze fejét az álltartóba.
A vizsgálat alatt nagyon fontos, hogy Ön csak a középső jelzőfényre nézzen. A perifériás látótérben felváltva itt-ott pontok villannak fel, amelyeket odanézés nélkül jeleznie kell vizsgáló orvosa felé. Egyes pontokat többször is ellenőriz a gép. Ugyanezt a folyamatot megismételjük a másik szemen is.