Chromogranin A (CgA) laboratóriumi vizsgálat
A Chromogranin A (CgA) vizsgálat segítségével diagnosztizálhatók a karcinoid tumorok és más, neuroendokrin sejtekből kiinduló daganatok, valamint kezelt betegség esetén nyomon követhető a terápia hatékonysága.
Mit értünk neuroendokrin daganat alatt?
A neuroendokrin sejtek a szervezet több részén is megtalálhatók, idegi és hormonális szabályozás útján működnek. A neuroendokrin daganatok e sejtekben alakulnak ki, a daganatos megbetegedések ritka alcsoportját alkotják.
A daganatok e csoportja elkülönítendő a többi daganattípustól, ugyanis a neuroendokrin daganatok csaknem minden esetben termelnek – vagy potenciálisan képesek termelni – olyan hormonszerű anyagokat, amelyeket a daganatok többsége nem termel.
Ezeket a hormonszerű anyagokat folyamatosan vagy szakaszosan termelik a beteg sejtek, melyek bekerülnek a véráramba, így specifikus vérvizsgálat segítségével kimutathatók.
Neuroendokrin daganatok az emberi szervezet csaknem minden szervében keletkezhetnek, leggyakrabban a gyomor-béltraktus és a hasnyálmirigy, valamint a hörgő-rendszer nyálkahártyájából indulnak ki.
Mik a karcinoid tumorok?
A karcinoid tumorok a neuroendokrin daganatok egyik leggyakoribb típusai, általában az emésztőrendszerben (gyomor, vékonybél, vastagbél, végbél) vagy a tüdőben alakulnak ki. Sokáig nem okoznak tüneteket, vagy csak enyhébb tünetek jelentkeznek a tumor elhelyezkedésének függvényében.
Tüdőben kialakult tumoroknál gyakori tünet a légszomj, mellkasi fájdalom, zihálás, bőrpír az arcon, valamint a nyakon. Az emésztőrendszerben jelentkező daganat esetén hosszú ideje fennálló hasi fájdalom, és erős hasmenés, és arcon megjelenő bőrpír jellemző.
A jelentkező tüneteket gyakran irritábilis bél szindrómának tulajdonítják, így ezen tünetek tartós fennállása esetén javasolt a chromogranin vizsgálat elvégzése is.
Mire alkalmas a Chromogranin A vizsgálat?
A Chromogranin A vizsgálat segítséget nyújt a karcinoid tumorok egyértelmű diagnosztizálásában, valamint egyéb hormont termelő és a hormonálisan nem aktív neuroendokrin daganatok jelenlétének megállapításában.
A Chromogranin A koncentrációja korrelál a betegség aktivitásával és a tumor méretével, ezért a vizsgálat a betegség nyomon követésére is használatos, ugyanis CgA érték növekedése a daganatos folyamat progresszióját, a tumor növekedését is jelzi. Elsősorban az elő és utóbélben jelentkező karcinoid tumorok kimutatására alkalmas.
Mikor javasolt elvégeztetni?
A Chromogranin A laboratóriumi vizsgálatot általában a kezelőorvos rendeli el, ha a beteg kórismerete alapján felmerül neuroendokrin daganat, vagy karcinoid tumor gyanúja.
Mit jelent az eredmény?
A Chromogranin A szintje a vérben általában alacsony, emelkedett szintje tünetekkel párosulva jele lehet neuroendokrin daganatnak.
A laboratóriumi vizsgálati eredmény tükrében a kezelőorvos további képalkotó vizsgálatokat rendel el a tumor helyének meghatározásához, majd ezt követően álltja fel a diagnózist. Ha a vizsgálat a betegség nyomon követésére irányul, a csökkenő CgA szint a tumor zsugorodására utal, és a kezelés hatékonyságát bizonyítja.
A CgA koncentráció emelkedhet bizonyos betegségek esetén, mint például májbetegség, irritábilis bél szindróma, beszűkült vesefunkció, stressz vagy egyes gyógyszerek, például gyomorsav mennyiségét csökkentő készítmény szedése esetén. Ezeket a lehetséges okokat is figyelembe kell venni, ha az emelkedett CgA szinteket értékeljük, ezért a diagnózis felállítása minden esetben szakorvos feladata.
Fontos tudni, hogy az egyes laboratóriumok által használt tesztek eltérőek lehetnek, így a különböző helyen végzett tesztek nem összevethetők egymással. Betegség nyomon követését ezért ugyanabban a laboratóriumban elvégzett teszttel lehet csak végezni.
Hogyan készüljek a vizsgálatra?
A laboratóriumi vizsgálat vérmintából történik. A mintavételt megelőzően nem szükséges éhgyomor.
A vizsgálat eredményét befolyásolhatja protonpumpa gátló gyógyszer (PPI) szedése, így a vizsgálatot megelőző egy hétben a kezelést fel kell függeszteni.
Hogyan történik a mintavétel?
A mintavétel a könyökhajlat egyik vénájába vezetett mintavételi tűn keresztül történik.
Mikor várható az eredmény?
A vizsgálatot követő 15. munkanapon.