Menedzser laborcsomagok
Az állandó stressz, a feszített munkatempó, a mozgásszegény életmód, a rendszertelen és egészségtelen táplálkozás mind növelhetik bizonyos betegségek (az ún. menedzserbetegségek) kialakulásának kockázatát. A menedzser laborcsomag segítségével időben kiszűrhető a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, az anyagcserezavarok, valamint a szervezetben jelen lévő gyulladások.
A fokozott igénybevétel okozta fáradékonyság, az alvászavarok és az abból adódó ingerlékenység különféle betegségeket jelezhet, amik gyakran vezetnek a teljesítmény csökkenéséhez, és közvetve a stressz fokozódásához is. Ezért ajánlott időben, már az általánosnak tűnő panaszok megjelenésekor kivizsgáltatni annak okát, hogy idejében kiszűrhető és csökkenthető legyen az egyes betegségek kialakulásának kockázata.
Mikor ajánlott a menedzser laborcsomag elvégzése?
A Menedzser Laborcsomag kiemelten ajánlott 45 év felett, nőknek és férfiaknak egyaránt, nem csak stresszes munkavégzés esetén. A csomagban foglalt vizsgálatok elvégzése az általános egészségi állapot felmérésén túl hasznos lehet a betegségek kialakulásának megelőzésében is.
A Menedzser Laborcsomag és a Menedzser Prémium Laborcsomag az évenként javasolt nagylabor (nagyrutin) vizsgálatnál komplexebb, speciális vizsgálatokkal járul hozzá a betegségek kiszűréséhez.
50 év felett kibővített laborcsomagot ajánlunk nők és férfiak részére, melyet az életkori adottságokra való tekintettel állítottunk össze.
Milyen vizsgálatokat tartalmaz a Menedzser Laborcsomag?
Vérképző rendszer működése
Vérkép: a vérben lévő alakos elemek, a vörösvértestek (vvt), fehérvérsejtek (fvs) és a vérlemezkék (THR) relatív és abszolút számának meghatározására szolgál. Ebből következtethet a szakorvos többek közt vérszegénységre, vérvesztésre, gyulladásos folyamatokra, vérképző szervek betegségére és véralvadási zavarokra.
Vas: a hemoglobinnak, a vér fő oxigénszállító fehérjéjének fontos alkotóeleme. Hiánya esetén vérszegénység alakul ki, csökkentve a vér oxigénszállító kapacitását.
Transzferrin (teljes vaskötő kapacitás): a vér fő szállító fehérjéje, melyből a szervezet vasraktárainak feltöltöttségére lehet következtetni.
Ferritin: májban termelődő fehérje, mely vasat köt meg. A szervezet vastartalmának jelzője, vashiány esetén szintje csökken. Emelkedett szint krónikus gyulladás, daganatos megbetegedés esetén alakul ki.
Szív- és érrendszer
Homocisztein: normál esetben nagyon kis mennyiségben van jelen a szervezetben, emelkedett értéke érbetegséget okozhat bármelyik szervben, leggyakrabban a szívben. Elősegíti a gyulladásos folyamatokat és a plakk képződést, ami az erek szűküléséhez és a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásához vezethet.
Májfunkció
Bilirubin: a vörösvérsejtek sárga színű bomlástermékeként keletkezik a lépben, a májban és bizonyos nyirokcsomókban. Szintje a vörös vértestek fokozott lebomlása, májbetegségek és epeelfolyási akadály esetén emelkedhet.
GOT (glutamát-oxálacetát aminotranszferáz): az aminosavak anyagcseréjénél közreműködő enzim. Normál esetben kis mennyiségben van jelen a vérben, szervi károsodás esetén azonban értéke megemelkedik. Alacsonyabb GOT értékkel várandós kismamáknál találkozhatunk.
GPT (glutamát-piruvát aminotranszferáz): a májsejtekben termelődő enzim, ami az ott bekövetkezett károsodásokat mutatja. Normál esetben ez is kis mennyiségben van jelen a vérben, károsodás esetén emelkedik.
GGT (gamma-glutamil-transzferáz): a máj, a hasnyálmirigy és a vesék által termelt enzim. Értékét a máj és az epeutak vizsgálatánál nézik, a legmegbízhatóbb jelző paraméter.
Alkalikus foszfatáz: a fehérjék lebontását segítő enzim. Általában máj és csontbetegségek vizsgálatánál ad információt. Magas érték máj vagy csontbetegségre (pl. csontritkulás) utal, alacsonyabb érték oka lehet pajzsmirigy-alulműködés, alultápláltság vagy vérszegénység is.
Zsír- és szénhidrát anyagcsere
Vércukor: a vérben levő glükóz szintjének meghatározására szolgál, segítségével felismerhető a cukorbetegség. Megemelkedett szintje utal cukorbetegségre.
Koleszterin: a koleszterint legnagyobb mennyiségben a máj állítja elő, de egy részét táplálékkal vesszük magunkhoz. A máj által termelt koleszterin az epe előállításához nélkülözhetetlen. Laboratóriumi vizsgálat során meghatározzák az összkoleszterint és feltüntetik az LDL valamint HDL koleszterin arányát is.
- Összkoleszterin: Az LDL és a HDL vérszérumban jelenlévő összmennyiségét illetve egymáshoz viszonyított arányát mutatja.
- HDL koleszterin: a „védő” koleszterin. Az érfalban lerakodó koleszterint szállítja vissza a májba, megakadályozva ezzel az érelmeszesedést.
- LDL koleszterin: „rossz” koleszterin. A májból a sejtek felé szállítja a koleszterint, ami lerakódhat az érfalakban, csökkentve rugalmasságukat és növelve az érelmeszesedés és a szívinfarktus kialakulásának kockázatát.
Triglicerid: a táplálkozás során bevitt zsírok alkotóelemei, melyek energiával látják el a szervezetet. Ideális esetben kis mennyiségben fordul elő a szervezetben, de túlzott szénhidrát bevitel esetén szervezetünk is triglicerideket állít elő.
Hemoglobin A1C: Hosszú távú vércukorszint jelző paraméter, segítségével megítélhető az elmúlt 6-10 hét átlagos vércukorszint értéke.
Vesefunkció
Teljes vizelet üledékkel: ez a vizsgálat fertőzés, anyagcsere rendellenesség és vesebetegség felismerésére szolgál.
Karbamid: az aminosavak lebontási terméke, szintén a veseműködés jelzője. Emelkedett szintje általában a veseműködés elégtelenségét jelzi.
Kreatinin (eGFR-rel): az izmokból származó fehérje lebomlási terméke, vérszintje a veseműködés jelzője. Emelkedett szintje általában a vese szűrletképzési problémáját jelzi, alacsonyabb szint pedig várandóság idején illetve öregedéssel alakul ki.
Húgysav: a purin vegyületek lebomlásából származó végtermék, ami az emésztés során kerül a keringésbe. A purin vegyületek táplálékból, fehérje formájában jutnak a szervezetbe. A húgysav kétharmada a vesén keresztül ürül ki a szervezetből. Emelkedett húgysav szint kialakulhat például, ha a vese húgysav kiválasztása nem megfelelő, vagy túlzott fehérje (hús) fogyasztása eset.
Pajzsmirigy funkció
TSH: A pajzsmirigyserkentő hormon, a TSH (thyreoidea stimuláló hormon) szintjét vizsgáljuk, mely az agyalapi mirigyben termelődik és a pajzsmirigy hormontermelését serkenti. Ha a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy alulműködik, amennyiben pedig alacsonyabb a TSH értéke, a pajzsmirigy fokozott működése állhat a háttérben.
Gyulladásos folyamatok
CRP: a CRP fehérje mennyiségét méri, ami gyulladás esetén termelődik a májsejtekben. Jellemzően bakteriális és gombás fertőzések esetén emelkedik meg a szintje radikálisan. A laborvizsgálat csak a szervezetben jelenlévő gyulladást tudja kimutatni, annak pontos helyét azonban nem. Gyulladás jelenléte esetén az esetleges panaszok ismeretében javasolt további vizsgálatok elvégzése.
Vörösvértest süllyedés: szervezetben zajló kóros folyamatokra hívja fel a figyelmet, elsősorban gyulladásra.
Milyen vizsgálatokat tartalmaz a Menedzser Prémium Laborcsomag?
A Menedzser Prémium laborcsomag a Menedzser Laborcsomag kiegészített változata, mely a fent felsorolt vizsgálatok mellett inzulin mérést, illetve a kardiovaszkuláris betegségek, a koszorúér betegség és az iszkémiás stroke kialakulásának lehetőségét vizsgáló PLAC tesztet tartalmazza.
Hogyan készüljek a vizsgálatra?
A vérvételhez éhgyomor szükséges. A vizelet vizsgálathoz tiszta edényben leadott mintára van szükség.
Mikor várható az eredmény?
Menedzser Laborcsomag: a vizsgálatot követő 5. munkanap után.
Menedzser Prémium Laborcsomag: a mintavételt követő 17. munkanap után.