Szöveti transzglutamináz IgA+IgG - Gluténszenzitiv enteropáthia/cöliakia szűrővizsgálata
Mit mutat a vizsgálat?
A vizsgálat a cöliákia autoimmun betegséget mutatja ki. A cöliákia esetén glutén fogyasztáskor vékonybél károsodás alakul ki. A fogyasztott glutén feldolgozásában a szöveti transzglutamináz (tTG) fontos szerepet tölt be. A tTG és a glutén együttesen indítják be az immunrendszernek egy hibásan működő mechanizmusát, ami során a vékonybélben található tTG-t az immunrendszer megtámadja, és ezzel a vékonybelet károsítja. Tehát azon páciensek esetében, akiknél a betegség fennáll, a glutén végső soron a vékonybél betegségét okozza.
Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?
A vizsgálat elvégzése abban az esetben javasolt, ha a cöliákia gyanúja felmerült, illetve, amennyiben szükséges ellenőrizni a gluténmentes diéta sikerességét.
A gluténérzékenység tünetei:
- hasfájás
- vérszegénység
- fáradtság
- izom- és ízületi fájdalom
- hasmenés
- hányás
- fogyás
Sok esetben nem emésztőrendszeri tünetek is megjelenhetnek a betegségben, melyek sokfélék lehetnek:
- vashiányos vagy B12 hiányos vérszegénység
- korai osteoporosis (csontritkulás)
- meddőség
- visszatérő herpes fertőzések, aphták, ragadok
- hajhullás
- autoimmun betegségek
- gyerekkorban I. típusú diabetes
Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?
A vizsgálathoz vénából vett vérmintára van szükség.
Mire utalhat az eredmény?
A teszt nem mutatja ki minden kétséget kizáróan, hogy a páciensnek cöliakiaja van. A diagnózis megerősítéséhez további tesztek (pl. az endomízium ellen termelt antitest [EMA] vizsgálat) elvégzése is szükséges lehet. Javasolt a cöliákiás páciensek elsőfokú rokonainak szűrővizsgálata például genetikai teszttel.
Mi a teendő a vizsgálat után?
A vizsgálattal önmagában nem diagnosztizálható egy betegség sem, a kapott lelettel minden esetben keressen fel szakorvost a pontos diagnózis és a szükséges terápia meghatározása érdekében.