Skip to content Skip to footer

  +36 1 465 3100      +36 1 465 3131      kapcsolat@medicover.hu

Meniscus műtét

Meniscus műtét során a meniscus sérült részének eltávolítása vagy refixációja történik, minimálisan invazív, artroszkópos beavatkozással. Általánosan illetve a hétköznapi megnevezéssel porcleválásként hivatkoznak a műtétet indikáló sérülésre, de ez nem teljesen pontos, hiszen a sérülés körülményeinek függvényében több szakadástípust is megkülönböztetünk. Azonban fontos kiemelni, hogy kezelés hiányában, a rendszeres terhelés hatására a legkisebb szakadás is tovább roncsolódhat és akár leváláshoz is vezethet.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Üzenjen nekünk!

Ügyfélszolgálatunk készséggel válaszol!

Mi az a meniscus és hol található?

A meniscus azaz a gyűrűporcok két félhold alakú, rostos porcból álló képződmény. A térdízületen belül, a combcsont és a lábszárcsont találkozásánál helyezkednek el.

Fontos szerepet játszanak a térd működésében:

  • javítják az illeszkedést, mérséklik a comb- és a sípcsont alaki különbségeit
  • elosztják az ízületi felszínek közti nyomást
  • elnyelik az ízületi felszíneket érő mechanikai sokkot
  • elősegítik a térd stabilitását

Ha ezek közül a funkciók közül bármelyik sérül, a térd fokozottabb igénybevételnek lesz kitéve, amihez előbb-utóbb panaszok is társulnak majd.

Meniscus szakadás

A meniscus (gyűrűporcok) a térdízületet ért trauma következtében elszakadhatnak vagy megsérülhetnek, a kor  előrehaladtával és rendszeres igénybevétel mellett fokozatosan elhasználódhatnak. Abban az esetben, ha a sérülés porcleválással is jár, a levált darab mielőbbi eltávolítása javasolt, hogy elkerülhető legyen az ízületek végén található üvegporcok roncsolódása.

A belső meniscus sérülése fordul elő gyakrabban, mert jobban rögzített az ízületi tokhoz, így kevésbé tud kitérni és könnyebben becsípődhet az ízfelszínek közé. A meniscus szakadása akut vagy krónikus megterhelés hatására alakulhat ki. Traumás (akut) szakadás leggyakrabban a térdízületet érintő hirtelen erőhatás következtében jön létre. Ez a típus fiatalabb korban, aktív sportolóknál fordul elő gyakrabban,  sokszor szalagsérülés is társul hozzá. A rendszeres, egy helyre koncentrálódó terhelés (ismétlődő mikrotraumák) is elgyengíthetik a porc állományát, ennek, az úgynevezett degeneratív szakadásnak az előfordulása idősebb korban gyakoribb.

meniscus_szakadasok-770x426

Milyen tünetei vannak a gyűrűporcok sérülésének?

  • a térd megduzzadhat
  • hirtelen jelentkező, nagyfokú fájdalom, jellemzően az ízületi résben
  • főleg rotációs mozdulatokra jelentkező fájdalom az ízületi résben
  • kosárfül szakadás esetén a térdet nem tudja teljesen kinyújtani, sem hajlítani
  • a térdet enyhe hajlításban tartja a fájdalom miatt, mivel a szakadt rész beékelődik az ízfelszínek közé, ezzel gátolva annak mozgását
  • pattanó érzés is jelentkezhet a térd mozgatása során.

Hogyan diagnosztizálható a meniscus sérülése?

A térdízület sérülésének gyanúja esetén a traumatológus vagy ortopédus szakorvos először anamnézist készít a korábbi és fennálló betegségekről, esetleges térdsérülésről, műtétről, majd kikérdezi a jelen sérülés körülményeit.

Ezután megvizsgálja a fájdalmas ízületet, szükség esetén összehasonlítja az ép oldalival is. Tapintással ellenőrzi a nyomásérzékenységet, behatárolja a fájdalom pontos helyét, ellenőrzi a patella működését.  Ezután következik a mozgásvizsgálat: a térd aktív és passzív mozgásterjedelmének vizsgálata, végül a térdízület stabilitását is ellenőrzi, az esetleges szalagszakadások megállapításához.

Meniscus sérülés gyanúja esetén specifikus vizsgálatokat is végez (ún. meniscus tesztek) attól függően, hogy a belső vagy külső meniscus szakadásának gyanúja áll fenn. Ennek során a direkt nyomásérzékenységet vizsgálja, majd rotatios teszteket végez: a belső meniscus sérülés gyanúja esetén a lábszár kirotációjával, külső meniscus sérülés gyanúja esetén pedig a lábszár berotálásával jelentkező fájdalom alapján állapítható meg a meniscus sérülés a legtöbb esetben.

A gyűrűporcok sérülése fizikális vizsgálattal jó eséllyel diagnosztizálható, de pontos megítélésére illetve bizonytalan tünetek, nem egyértelmű fizikális vizsgálati lelet esetén MR vizsgálat elvégzése javasolt.

Milyen módszerrel gyógyítható a meniscus sérülés?

A meniscus szakadás kezelése műtéttel történik, a szakadt rész refixációja vagy eltávolítása révén, melyet térd specialista ortopéd sebész végez. Kórházunkban a meniscus sérülések ellátása artroszkópos beavatkozással történik. Ez a precíz, minimálisan invazív technika sokkal gyorsabb gyógyulást tesz lehetővé. Nyílt feltárás nélkül, minimális szöveti károsodással végezhető a sérült porc gyógyítása.

Artroszkópos térdműtét

A meniscus műtét altatásban vagy gerinc közeli érzéstelenítéssel történik, az előkészítés során a lábat combtőtől lefelé érszorító segítségével vértelenítik. A térdspecialista szakorvos a térdkalács-ín mellett több, kb. fél cm széles metszést ejt, amin keresztül bevezeti az artroszkópot, illetve a műtéthez szükséges speciális eszközöket. Az ízületet fiziológiás sóoldattal töltik fel, hogy a térd jól áttekinthető legyen, a sérülések és degeneratív elváltozások jól láthatóvá váljanak. A meniscus műtét során a térdízületi porc minél nagyobb mértékű megkímélése a cél, mert eltávolítása fokozza az instabilitást és gyorsítja a porcfelszínek kopását.

A szakadt, becsípődött részt az orvos kimetszi, vagy kedvező esetben az un. vörös zónában lévő sérüléseket a porc bázisához visszarögzíti. A műtét végén apró öltésekkel zárja a sebeket.

Egy napos kórházi tartózkodást követően, a szükséges torna és járásgyakorlatok elsajátítása után a beteg távozhat otthonába. Részleges meniscus eltávolítás után az operált térd másnap már terhelhető, a vörös zónába eső, varrt meniscus sérülés esetén azonban 4 hét tehermentesítés/mankózás, valamint trombózis megelőző kezelés szükséges.

Amennyiben korai szövődmény nem alakul ki, a varratok egy hét után kerülnek eltávolításra, szükség esetén ezután kezdődhet a rehabilitáció. A beteg részleges meniscus eltávolítás után egy héttel visszatérhet átlagos aktivitású életviteléhez, a sportolás és a nehéz fizikai munka azonban csak fokozatosan, a műtét után 3-6 hét elteltével javasolt. Varrt meniscus sérülés esetén a műtét utáni 5. héten kezdődhet a végtag fokozatos terhelése.

Medicover Egészségpénztáron keresztül szolgáltatásaink akár 20% adó-, és további 10% egyedi kedvezménnyel vehetők igénybe!
Részletek >>

Meniscus műtét - Medicover
Elérhetőségek

Üzenjen nekünk!

close-link