Hematológiai és véralvadási laborvizsgálatok
Miért fontos a laborvizsgálat?
A laborvizsgálatok segítenek a páciensnél jelentkező panaszok hátterében álló betegségek feltárásában, adott esetben kizárásában.
Fontos azonban kiemelnünk, hogy egy laboratóriumi vizsgálat eredménye alapján önmagában még nem állítható fel a pontos diagnózis, a lelet csak a kapott eredményeket tartalmazza. A diagnózist, terápiát illetve kezelési javaslatot – a laborvizsgálatokat elrendelő – szakorvosától vagy kezelőorvosától kaphat.
Kérjük, laborvizsgálati eredményével minden esetben keresse fel kezelőorvosát!
A véralvadás folyamata
A véralvadás olyan, bonyolult és sok tényezős folyamat, melynek következtében a folyékony vérből szilárd halmazállapotú lesz. Élettani szempontból a bekövetkezett sérülést követően a további vérvesztés megakadályozása az alvadási folyamat végcélja.
A véralvadás során a vérlemezkék és az alvadási faktorok (fehérjék) segítségével a prothrombinból thrombin keletkezik, amit egy erős háló (fibrinháló) rögzít. A fibrinháló a kitapadó vérlemezkékkel együtt vérrögöt hoz létre, mely a további vérveszteséget akadályozza meg. A későbbiekben (gyógyulási fázis) a szervezet a vérrögöket lebontja és eltávolítja.
A véralvadási zavarok típusai
Véralvadási zavarról akkor beszélhetünk, ha a folyamat bármely szakaszában valamilyen probléma lép fel. A véralvadási zavar olyan állapot, mely fokozott vérzékenységgel, vagy fokozott alvadékonysággal jár.
Vérzékenység
Vérzékenység esetén az alvadáshoz elengedhetetlen fehérjék mennyisége, vagy aktivitása csökkent, adott esetben egyáltalán nem is termelődik. A vérzékenység szerzett és öröklött (hemofília A és B, egyes alvadási faktorok hiánya) egyaránt lehet.
Vérzékenység esetén előforduló, leggyakoribb egészségügyi problémák:
- Erős vérzéssel járó menstruáció
- Vérszegénység
Véralvadékonyság, trombózis készség
Véralvadékonyság vagy trombózis készség esetén a véralvadás jóval meghaladja a normális mértéket. Az ennek következtében kialakuló vérrögök elzáródást okoznak az erekben. A fokozott véralvadási hajlam felléphet genetikai mutációk – Leiden mutáció –, egyes betegségek, illetve gyógyszerek szedésének következtében.
Fokozott véralvadás esetén az alábbi állapotok fordulhatnak elő:
- Mélyvénás trombózis
Ha a szervezet valamelyik, mélyen futó vénájában vérrög keletkezik, mélyvénás trombózisról beszélhetünk. Többnyire az alsó végtagoknál fordul elő, de érintheti a combot, valamint a vádliban futó ereket is. A mélyvénás trombózis legjellemzőbb tünete az érintett végtag dagadása, melegsége, valamint a bőr lilás-vöröses elszíneződése az adott területen.
- Szívinfarktus
A szívinfarktus akkor következik be, amikor egy véralvadék a szívben elzár, vagy nagymértékben beszűkít egy artériát. A szívizom vérellátásának elégtelensége szívizom elhaláshoz vezet. Egyes esetekben előfordulhat, hogy nincsenek észlelhető jelek, vannak azonban olyan tünetek, melyek az infarktus meglétére utalnak. Ilyen tünet a mellkasból kisugárzó fájdalom a váll, a kar illetve a hát irányába, a mellkas közepi nyomásérzés, az egyre gyakrabban jelentkező mellkasi fájdalmak, illetve az izzadás, légszomj, hányinger/hányás.
- Stroke
A stroke egy olyan állapot, melynek során a nem megfelelő véráramlás agyszöveti károsodáshoz vezet. Legfőbb tünetei a hirtelen elhomályosuló látás, szédülés, egyensúlyvesztés, váratlanul fellépő, erős fejfájás, memóriazavar, hangképzési zavar, beszédértési problémák, valamelyik testfél zsibbadása, illetve a térbeli tájékozódás, valamint az érzékelés zavara.
- Problémák a terhesség ideje alatt (terhességi magas vérnyomás, mélyvénás trombózis veszélye)
Véralvadási vizsgálatok
A véralvadási laborvizsgálatokkal általában a vér alvadékonyságát, illetve a véralvadást szabályzó enzimrendszer működését ellenőrzik. A fokozott véralvadást okozó betegségek diagnosztizálásához a D-dimer tesztet kiegészítik további laborvizsgálatokkal és képalkotó eljárásokkal is.
Hematológiai vizsgálatok
A hematológia a vérképző- és a nyirokszervek betegségeivel foglalkozik, ezen belül a hemosztazeológia pedig a véralvadás zavarait vizsgálja. A leggyakrabban előforduló hematológiai laborvizsgálatok a fehérvérsejtek, vörösvértestek, vérlemezkék mennyiségi és minőségi megváltozását vizsgálják.
Elérhető vizsgálatok
- Protein S
- Prothrombin INR
- Thrombin idő
- Vércsoport és ellenanyag szűrés
- Újszülött vércsoport
- Vérkép (vörösvértest szám – VVT, hematokrit – HTC, hemoglobin – HGB, fehérvérsejt szám, neutrofil, monocita, limfocita, eozinofil és basofil % és abszolút szám- FVS, trombocita szám – THR, MCV, MCH, MCHC, MPV)
- Vérkép + Reticulocyta
- Vörösvértest süllyedés (We)