Jód
A jód a pajzsmirigy hormonok előállításához nélkülözhetetlenül szükséges elem. Az emberi szervezetbe táplálékkal, valamint ivóvízzel kerül be. Magyarország területének csaknem négyötöde tartalmaz kevesebb jódot a kelleténél, ezért az ívóvíz valamint az élelmiszerek jód tartalma nem megfelelő.
A felesleges jód mennyiség vizelettel ürül. Jelentősebb mértékű jódhiány strúmához, valamint pajzsmirigy alulműködéshez vezethet. A szükséges napi jódbevitel gyermekek esetében 90-140 μg, felnőtteknél 150 μg, kismamáknál 170 μg, míg szoptatós anyukák esetén 200 μg
A várandósság ideje alatt fellépő jódhiány magzatfejlődési rendellenességekhez vezet, súlyos esetben pedig a magzat elhalása, illetve spontán vetélés is bekövetkezhet.
Amennyiben túlzott jódbevitel következik be, toxikus tünetekkel járó, pajzsmirigy túlműködés léphet fel.
Mi a vizsgálat célja?
A vizsgálat a páciens szervezetének jódellátottságát méri.
Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?
A vizsgálat elvégzésére pajzsmirigy betegség gyanúja esetén kerülhet sor.
Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?
A jód szintjének meghatározásához 24 órás, gyűjtött vizeletre, vagy vénából vett vérmintára van szükség.
Mire utalhat az eredmény?
A jód alacsony koncentrációja a szervezetben pajzsmirigy alulműködésre utalhat.
Jódhiány esetén a pajzsmirigy képtelen elegendő mennyiségű hormon termelésére. Hirtelen súlygyarapodás léphet fel, valamint csökkenhet a szellemi és fizikai teljesítőképesség.
Mi a teendő a vizsgálat után?
Kérjük, az eredménnyel minden esetben keresse fel a vizsgálatot elrendelő szakorvost, hiszen a pontos diagnózishoz adott esetben a további vizsgálatok eredményeire is szükség lehet.