B12 vitamin
A B12 vitamin – más néven kobalamin – fontos szerepet játszik az ember központi idegrendszerének és az agy megfelelő működésének fenntartásában. Az emberi szervezet nem képes szintetizálni a vitamint, így a táplálékkal veszi fel a szükséges mennyiséget. A B12 vitamin nélkülözhetetlen a szöveti – és sejtregenerációhoz, valamint a DNS szintézishez. A folsav és a B12 vitamin – az idegrendszer megfelelő működése mellett – elengedhetetlenül szükségesek a sejtosztódáshoz, ezért rendkívül fontosak a magzati fejlődés során. Ezen felül részt vesz a fehérjeszintézisben és a sejtek anyagcseréjében.
Mit mutat a vizsgálat?
A vizsgálat alkalmas a szervezetben lévő B12 vitamin hiány kiszűrésére.
Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?
A vizsgálatot leggyakrabban akkor rendelik el, ha vérkép vizsgálat során kimutatható a normálisnál nagyobb vörösvértestek jelenléte és csökkent a hemoglobin koncentráció. A vizsgálat segítségével diagnosztizálhatók a makrocyter anémiák (vérszegénység).
Segíthet a neuropátiák (végtag zsibbadás, égő, bizsergő érzés) okának tisztázásában.
Időseknél az elmeállapot és a viselkedés változása (depresszió, zavartság) esetén kérik a vizsgálatot a B12 vitamin szint meghatározásához.
A vizsgálat elvégzése javasolt akkor is, ha valamilyen emésztési rendellenesség, vagy felszívódási zavar áll fenn (például lisztérzékenység, Crohn betegség, vastagbél gyulladás).
Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?
A vizsgálathoz vénából vett vérmintára van szükség.
Mire utalhat az eredmény?
Ha a normál értéktartománymál alacsonyabb értéket mutat a laborvizsgálati lelet, B12 vitamin felszívódási zavarra, valamint vérszegénységre lehet gyanakodni.
Mi a teendő a vizsgálat után?
A vizsgálattal önmagában nem diagnosztizálható egy betegség sem, a kapott lelettel minden esetben keressen fel belgyógyász vagy hematológus szakorvost a pontos diagnózis és a szükséges terápia meghatározása érdekében.