HPV kimutatási csomagok (Quant 15, Quant 21, HPV30)
A méhnyakrák a második leggyakoribb (első az emlőrák) rosszindulatú daganatos megbetegedés a reproduktív rendszerben. A humán papillomavírus (HPV) a Papovaviridae család papillómavírusok nemzetségébe tartozik, és a keratinociták differenciálódásához kapcsolódó definitív életciklusa van. A vírus csak a bazális réteg proliferáló hámsejtjeit fertőzi. A vírusrészecskék képződése a hám felső rétegeiben történik. Jelenleg több mint 100 HPV-típust különböztetnek meg, amelyek közül körülbelül 30 képes megfertőzni az emberi urogenitális traktus hámját.
A méhnyakrák és a rákot megelőző elváltozásainak szűrésére leggyakrabban alkalmazott vizsgálat a citológiai mintavétel. Ugyanakkor a diagnosztikai pontosság a mintagyűjtés módjától, és a kenetkészítésen keresztül sok minden külső körülménytől függhet. Jelenleg a HPV-fertőzés DNS-diagnosztikáját tekintik a méhnyakrák szűrés alapvető technikájának a citológiai mintavétellel együttesen. A pozitív teszteredménynek nagy diagnosztikai jelentősége van a 30 év feletti nők esetében. A DNS-diagnózist megerősítő tesztként használják az ASCUS kimutatásakor (a folyékony citológiai és a vizuális módszer után), valamint a CIN II, III terápia nyomon követésekor.
HPV-fertőzés útvonala:
- Szexuális úton, beleértve az orális-genitális érintkezést és az anális szexet
- Vertikális átvitel: születéskor, ami csecsemőknél gégepapillomatózist, anogenitális szemölcsöket okoz
- Önfertőzés (autoinokuláció)
A papillomavírusokat onkogén potenciáljuk alapján két csoportba sorolják: magas és alacsony kockázatú HPV-típusok. Míg a magas kockázatú (high risk) HPV-k részt vesznek a karcinóma kialakulásában és a méhnyakrákok több mint 99%-ában kimutathatók, addig az alacsony kockázatú (low risk) HPV-k kizárólag nem rosszindulatú szöveti elváltozásokban fordulnak elő. A HPV-fertőzés lefolyásának és az azzal járó kockázatoknak az értékeléséhez nemcsak a magas és alacsony kockázatú vírusok megkülönböztetése fontos, hanem a magas kockázatú csoportba tartozó különböző vírusok megkülönböztetése is.
A high risk HPV közül a HPV16-os/18-as típus a leggyakoribb, és Európában az összes méhnyakrákos esetek több mint 50%-ában kimutatható.
A betegség progressziója a hámfertőzéstől a méhnyakrák kialakulásáig legalább 5 évig tart (10-20 év átlagosan), és csak nagyon ritka esetekben 1-2 év is lehet. Éppen ezért a méhnyakrák megelőzésében jelentős szerepet kell kapnia a szűrővizsgálatnak, amely kimutatja a HPV-fertőzés és a rákot megelőző elváltozások vagy a rák jelenlétét korai stádiumban.
A HPV jelenlétének ténye felhasználható a vizsgálati terv és a páciens megfigyelési gyakoriságának beállításához.
HPV Quant 15 - alapcsomag
A HPV QUANT-15 Quantitative REAL-TIME PCR Kit egy in vitro DNS-teszt, amely az alacsony és magas kockázatú (onkogén tulajdonságok tekintetében) humán papillomavírusok specifikus azonosítására és mennyiségi meghatározására szolgál, különböző vizsgálati csoportokban:
- csoport, alacsony kockázatú csoport (HPV 6. és 11. típusok) külön tipizálás nélkül
- csoport, magas kockázatú (HPV 16, 31, 33, 35, 52, 58 típusok) egyesével való külön tipizálás nélkül
- csoport, magas kockázatú HPV (18, 39, 45, 59) típusok egyesével való külön tipizálás nélkül
- HPV 56-os típus, egyesével való külön tipizálással
- HPV 51-es típus; egyesével való külön tipizálással
- HPV 68-as típus egyesével való külön tipizálással
A vizsgálathoz szükséges minta: a húgycsőből, a méhnyakból vagy a méhnyakcsatornából vett kenet.
Onkogén tulajdonságok tekintetében kiemelt jelentősége van a HPV 16, illetve a HPV 18-nak, ezért alapcsomag kérésink esetében, ha azon csoportok jeleznek pozitivitást, amelyben a HPV16/18 jelen van, egy második körös PCR-el megerősítjük vagy kizárjuk a két fontos okogén genotípus jelenlétét vagy hiányát.
HPV Quant 21 - kiemelt csomag
A HPV QUANT-21 Quantitative REAL-TIME PCR Kit egy in vitro DNS-teszt, amely az alacsony kockázatú (HPV 6, 11, 44) és a magas kockázatú (HPV 16, 18, 26, 31, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82) humán papillomavírusok specifikus azonosítására és mennyiségi meghatározására szolgál.
A citológia (Pap-kenet) mellett a HPV közvetlen kimutatási módszerei nagyon fontos szerepet játszanak a méhnyakrák korai diagnózisában. Ezek a vírus-DNS kimutatásán alapulnak, főként PCR segítségével, vagy a gazdasejtek által termelt vírus-RNS kimutatásán. A HPV kimutatására használt konzervált gének (pl. L1, E1, E2) hátránya, hogy a gének elveszthetnek a vírus DNS-ének a gazdaszervezet DNS-ébe történő integrációja során. Ezért a Medicover PCR rendszerei a HPV DNS kimutatásán alapszanak.
A vizsgálathoz szükséges minta: a húgycsőből, a méhnyakból vagy a méhnyakcsatornából vett kenet.
Az analitikai érzékenység meghatározása során a HPV-QUANT-21/HPV-QUANT-15® mennyiségi PCR detektáló készlet bizonyította, hogy képes reprodukálhatóan kimutatni a tisztított kórokozó DNS több kópiáját PCR-reakciónként (10③ kópia/mL DNS-minta). A HPV-kópiák számát Poisson-analízissel határozták meg.
HPV30 genotípus - prémium csomag
30 HPV szerotípus meghatározás egy lépésben (18 magas, 12 alacsony kockázatú csoport).
A tesztjeink nem csak mennyiségre, hanem az érzékenyégre is hangsúlyt fektetnek, ezért a PCR alapú technikák mellett egy új módszer is elérhető a HPV diagnosztikában.
Egyedülálló módon a PCR technikákat ötvöztük a DNS Chip alapú hibridizáló módszerrel, amely igen nagy kimutatási érzékenységet és egyszerre több szerotípus vizsgálatát teszi lehetővé.
Az EUROArray HPV teszt az E6/E7 vírusonkogének kimutatásán alapul, ami a lehető legnagyobb érzékenységet teszi lehetővé. Az altípus-specifikus primerrendszerek és fluoreszcens próbáknak köszönhetően az EUROArray HPV teszt lehetővé teszi mind a 30 eddig leírt genitális HPV-típus kimutatását és tipizálását egyetlen tesztben: 18 „magas kockázatú” HPV-t (16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82) és 12 „alacsony kockázatú” HPV-t (6, 11, 40, 42, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81, 89,). Ezért az EUROArray HPV teszt különösen alkalmas a HPV-szűrés keretében végzett diagnosztikai elemzésekre. Az EUROArray HPV teszt a HPV kimutatására szolgáló más molekuláris biológiai módszerekkel összehasonlítva rendkívül könnyen elvégezhető – nem szükséges mélyreható molekuláris biológiai ismeret. Az eredmények kiértékelése, értelmezése és archiválása teljesen automatizáltan történik, így rendkívül szabványos és objektív.
A vizsgálathoz szükséges minta: a húgycsőből, a méhnyakból vagy a méhnyakcsatornából vett kenet, valamint orális (szájnyálkahártya) régióból vett kenet.