Bordetella pertussis és Bordetella parapertussis multiplex PCR
A Bordetella pertussis és a Bordetella parapertussis aerob, kisméretű, nem mozgó, Gram-negatív baktériumok, amelyek együttesen vagy külön-külön a pertussis (szamárköhögés) nevű betegséget okozzák.
Milyen tünetekkel jár a pertussis (szamárköhögés) betegség?
A tünetek az expozíciót követő 5-10 napon belül jelentkeznek, és orrfolyással, alacsony lázzal, illetve enyhe köhögéssel kezdődnek. 1-2 hét elteltével súlyos paroxizmális (alkalomszerűen fellépő, rohamokban jelentkező tünetekkel járó) köhögés alakul ki. A jellegzetes belégzési „hurut”-hoz kapcsolódó heves köhögési rohamok akár 6 hétig is eltarthatnak. A köhögés olyan súlyos lehet, hogy hányást, kimerültséget, bordatörést és/vagy a hólyagszabályozás elvesztését okozhatja. A tünetek enyhébbek lehetnek az immunizált vagy részlegesen immunizált egyéneknél. Az ilyen személyeknek egyszerűen elhúzódó köhögés jelentkezhet.
A betegség a nem, illetve a nem teljeskörűen oltott újszülöttekre és csecsemőkre a legveszélyesebb. Az újszülöttkori fertőzések halálosak lehetnek. Csecsemőknél a köhögés minimális vagy hiányozhat. A csecsemők fele, különösen a fiatalabb csecsemők kórházi kezelést igényelnek. Csecsemőknél pertussis esetén apnoe, tüdőgyulladás, görcsrohamok és encephalopathia fordulhat elő.
Hogyan terjed a pertussis (szamárköhögés)?
A pertussis (szamárköhögés) nagyon fertőző. Fertőzőképesség időtartama kezeletlen esetekben a tünetek kezdetétől számított, nagyjából 21 nap, kezelt esetekben a hatékony antibiotikum kezelés befejezéséig. A fertőzés a fertőzött egyén köhögése során keletkező levegőcseppekkel való közvetlen érintkezés vagy belélegzés útján történik. A fogékony érintkezők nagy valószínűséggel megfertőződnek, betegség acsaládokban, iskolákban vagy kórházakban gyorsan terjedhet. Mivel korai stádiumában a pertussis nem más, mint egy közönséges megfázás, gyakran nem diagnosztizálják, amíg súlyosabb tünetek nem jelennek meg.
Hogyan diagnosztizálható a pertussis (szamárköhögés)?
A pertussis diagnózisa a fertőzés gyanújának magas klinikai indexén, valamint a laboratóriumi vizsgálatokkal történő megerősítésen alapul.
A laboratóriumi vizsgálati módszerek közé tartoznak a PCR, a szerológia, a tenyésztés és a közvetlen fluoreszcens antitest-teszt. A Bordetella pertussis PCR nagyjából kétszer annyi esetet mutat ki, mint a tenyésztés. A Bordetella pertussis DNS-e akár 4 hétig vagy tovább, akár 8 hétig is kimutatható a tünetek megjelenését követően. A Bordetella pertussis elleni szerológiai válasz jellemzően a fertőzés után két héttel jelentkezik, a pertussis toxin elleni IgG-osztályú antitestek kimutatása, a diagnózis kiegészítéseként használhatók a pertussis későbbi szakaszaiban. Mivel a pertussis elleni védőoltás Bordetella pertussis IgG választ eredményez, a szerológiát nem szabad gyermekeknél alkalmazni, mivel a rutin gyermekkori vakcinázási ütemezés megzavarhatja az eredmények értelmezését, felnőtteknél alkalmazható, akik az elmúlt hat hónapban nem kaptak pertussis elleni oltást.
Hogyan mutatható ki a betegség?
A B. pertussis, valamint B. parapertussis DNS kimutatása PCR-technika segítségével lehetőséget teremt a fertőzés akut fázisának a feltérképezésére, valamint lehetőséget nyújt a B. pertussis és a B. parapertussis differenciáldiagnosztikájára.
A Multiplex reakció során egy futásban, de két különböző fluoreszcens jelet detektáló csatornán történik a kórokozó két genusának a kimutatása.
Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?
A Bordetella orr- vagy garatváladékból mutatható ki.
Hogyan készüljek fel a vizsgálatra?
A mintavétel különösebb előkészületet nem igényel, a nap bármely szakaszában elvégezhető, étrendi előírás nincs. Javasoljuk azonban, hogy a mintavétel előtti 4 órában kerülje a szokásos szájhigénié, valamint a mentolos rágó használatát.
Mit jelent az eredmény?
Laboratóriumi módszerrel igazolt pertussis esetén szükséges teendők: Kezelő orvosánál jelentkezzen antibiotikum kezelés céljából (első tünetektől számított 21 napon hatékony).
Igazolt beteg elkülönítése kötelező, mely történhet az otthonában vagy egészségügyi intézményben. A sebészi maszk viselése megóv a szignifikáns expozíciótól.
Minden kontaktszemély részére posztexpozíciós antibiotikus kemoprofilaxis mielőbbi adása szükséges, legkésőbb az expozíciót követő 21 napon belül.