Férfi nemi hormonok laborvizsgálata
Férfi nemi hormonok laborvizsgálata során a férfiak nemi szerveinek megfelelő működését (potencia) és reproduktív rendszerének hormon összetételét (meddőség) nézzük.
FSH
Az FSH (follikulus-stimuláló hormon, tüszőérlelő hormon) olyan nemi hormon, amely az agyalapi mirigy (hipofízis) elülső lebenyében termelődik. Bár az FSH és LH a férfiakban és nőkben is szükséges a normál szexuális működéshez, a szervezetben történő kiválasztási folyamata nagyon különbözik a két nem esetében.
Mikor lehet szükség a vizsgálatra?
Meddőség, vagy annak gyanúja esetén, agyalapi mirigy, valamint a herék működési rendellenességeivel járó betegségek diagnosztizálásában nyújt segítséget. Az FSH vizsgálata része a csökkent spermaszámmal rendelkező férfiak kivizsgálásának is.
LH
Az LH (luteinizáló hormon, sárgatestserkentő hormon) olyan nemi hormon, mely az agyalapi mirigy (hipofízis) elülső lebenyében termelődik. Férfiak esetében a herék Leydig sejtjeiben serkenti a tesztoszteron termelődését. Az LH kiválasztása a két nem esetében különböző, de a normális szexuális funkciókhoz elengedhetetlen a jelenléte. A hormon szintjének vizsgálata a meddőség lehetséges okának felderítését, az agyalapi mirigy vagy az ivarmirigyek rendellenességeinek kimutatását célozza.
Tesztoszteron
A férfi here Leydig sejtjei termelik, s befolyásolják a spermiumok termelődését, a férfiak viselkedését, az izomzatuk és a csontjaik állapotát is. A tesztoszteron hatására alakulnak ki a másodlagos nemi jellegek: szakáll, bajusz, szőrzet, ezen kívül felelős a járulékos nemi mirigyek, a prosztata és az ondóhólyag működéséért.
A tesztoszteron szint csökkenésének leggyakoribb okai férfiaknál: hipogonadizmus, orchidectomia (hereeltávolítás), ösztrogén terápia, Klinefelter-szindróma, hipopituitarizmus és májcirrózis.
Milyen befolyásoló tényezők állhatnak a tesztoszteron megfelelő termelődésének hátterében?
- Túlsúly
- Inzulinrezisztencia
- 2-es típusú diabétesz
- Pajzsmirigy működési rendellenességek
- Máj– és vesebetegségek
- A kívülről bevitt, nagy mennyiségű szteroid csökkenti az eredetileg normális tesztoszteron szintet, aminek következtében romlik a spermatermelés.
- 50 év körül az öregedés természetes folyamataként elkezd csökkenni a tesztoszteron szintje.
- Korábbi sugárkezelés szintén befolyásolhatja a tesztoszteron szintet.
Az alacsony tesztoszteronszint tünetei lehetnek:
- csökkenő libidó, impotencia
- alacsony spermaszint
- csökkenő izomállomány, általános erőnlét romlása
- hangulati ingadozások, levertség, depresszió
- a koncentráció észlelhető csökkenése
- idősebb korban csontritkulás, a zsírtömeg csökkenése
- bőr megvékonyodása
- a mell megnövekedése
Fontos hangsúlyozni, hogy a tesztoszteron pótlása kizárólag orvosi felügyelet alatt történhet tabletta vagy injekció formájában. Számos esetben könnyen helyreállítható a tesztoszteron megfelelő szintje, de hosszú távon nem javallott a hormon szedése, mivel növeli a szív-és érrendszeri megbetegedések és az alvási apnoe kialakulásának esélyét.
Prolaktin
Ugyan a prolaktin hormont leginkább terhességi hormonként ismerik, ennek ellenére nem várandós nőkben és férfiakban egyaránt termelődik, viszont alacsony mennyiségben. A prolaktin szintje napszaki ingadozást mutat, tehát nem ugyanazt az értéket kapjuk reggel és este, valamint bizonyos gyógyszerek hatására megemelkedhet a szintje.
A megemelkedett prolaktin szint számos esetben pajzsmirigy alulműködésre utalhat, amely olyan kellemetlen tünetekkel társul, mint a meddőség, libidócsökkenés és hajhullás. Ritkább és súlyosabb esetben az agyalapi mirigy daganatára is gyanakodhatunk, ilyenkor sor kerülhet koponya MR-vizsgálatra.
SHBG (szexuál hormon kötő fehérje)
Az SHBG a máj által termelt transzport fehérje, mely a plazmában a tesztoszteron, dihidrotesztoszteron és ösztrogén 60%-t megköti és szállítja.
A vizsgálat labordiagnosztikai jelentősége: alacsony és magas tesztoszteron szint mérésekor az SHBG mérése javasolt. Az SHBG és tesztoszteron koncentrációból kiszámolható a biológiailag aktív hormon koncentráció (szabad androgén index).
Mi a teendő a vizsgálat után?
A férfi hormonok laborvizsgálata önmagában még nem elegendő a diagnózis felállításához. Amennyiben panaszai továbbra is fennállnak, vagy a laborvizsgálat eredménye alapján indokolt, tapasztalt urológus szakorvosaink készséggel állnak rendelkezésére a kezelések vagy további vizsgálatok (például endokrinológia) meghatározásához.
Hogyan készüljek a vizsgálatra?
A férfi hormonok laborvizsgálata során nem szükséges éhgyomor.
Mikor várható az eredmény?
A vizsgálatot követő 5. munkanap után.