Minden évben Október, a mellrák elleni küzdelem hónapja, ezért kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a legfőbb tudnivalókat összefoglalva képet adjunk magáról a betegségről. Továbbá szeretnénk felhívni a figyelmet a mellrák megelőzés fontosságára, hiszen az emlőrák az egyik leggyakrabban előforduló női daganatos megbetegedés.
40 év felett pedig a betegség kialakulásának kockázata is jelentősen magasabb, ezért nagyon fontos az ezt követő időszakban a rendszeres (legalább két évente megismételt) mammográfiás szűrővizsgálaton való részvétel.
A mellrák kialakulása
Az emlő tumorok kialakulásának pontos oka nem ismert, ellenben létezik számos hajlamosító tényező, ami nagymértékben megnövelheti a betegség kialakulásának kockázatát.
Melyek az elmőrák kialakulásának kockázati tényezői?
- Egészségtelen táplálkozás
- Túlzott mértékű húsfogyasztás
- Túlsúly
- Mozgásszegény életmód
- Dohányzás
- Túlzott alkoholfogyasztás
- Genetikai hajlam
- Önvizsgálat hiánya
- Rendszeres szűrővizsgálat (mammográfia, tomoszintézis, emlő uh) kerülése
Melyek a mellrák tünetei?
A mellrák, kezdeti stádiumában teljesen tünetmentes és a kisebb szöveti elváltozások még a tapintásos önvizsgálat során sem fedezhetők fel. A mammográfiás vizsgálat és a tomoszintézis (3D mammográfia) a jelenlegi leghatékonyabb szűrési eljárás, melynek segítségével már a néhány mm-es elváltozás is kimutatható.
Mikor javasolt azonnal orvoshoz fordulni?
- Csomó tapintható a mellben vagy a hónaljban
- Túlságosan megduzzadt, kemény mell
- Viszkető, kipirosodott, váladékozó emlőbimbó
- Az emlő rendellenes alakja
Mit tehetünk az emlődaganat kialakulása ellen?
- Egészséges, kiegyensúlyozott étrend
- Rendszeres testmozgás
- Dohányzás, illetve túlzott alkoholfogyasztás mellőzése
segíthet nagymértékben csökkenteni a betegség kialakulásának kockázatát, még abban az esetben is, ha fennáll a genetikai hajlam.
A mellrák korai stádiumában még teljes sikerrel gyógyítható ezért a mellrák elleni küzdelem és megelőzés elengedhetetlen része a rendszeres önvizsgálat és 40 éves kor felett legalább két évenként megismételt tomoszintézis vagy mammográfiás vizsgálat, mely hozzájárul a betegség időbeni felismeréséhez.