Skip to content Skip to footer

  +36 1 465 3100      +36 1 465 3131      kapcsolat@medicover.hu

Mellkas MR vizsgálat

A Mellkas MR (mágneses rezonancia) vizsgálat a szív ereinek – coronáriák -, a szív alakjának – morfológiájának és működésének vizsgálataira valamint a mellkasfali eltérések (daganatra utaló képletek megítélése), a nyelőcsövet és az ereket érintő tüdődaganatok illetve a  nyelőcső betegségeinek diagnosztizálására használható.

Számos esetben mellkas CT vizsgálattal együtt alkalmazzák a lehető legpontosabb diagnózis felállításának érdekében.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Üzenjen nekünk!

Ügyfélszolgálatunk készséggel válaszol!

Az MR készülék által generált mágneses tér hatására a szervezetben bekövetkező energiaváltozásokat egy nagy teljesítményű számítógép részletes felbontású, háromdimenziós képpé alakítja. A Medicover Diagnosztikai Központjában zárt, de rendkívül rövid csővel működő berendezést használunk, ami az átlagnál 10 centiméterrel szélesebb, 70 cm átmérőjű, ezzel hozzájárulva a bezártság érzet csökkentéséhez.

Mellkas MR vizsgálat

Milyen típusú betegségek diagnózisát segíti a mellkas MR vizsgálat?

Kezelőorvosa általában kiegészítő vizsgálatként kérheti a mellkas MR vizsgálatot, mivel daganatos megbetegedéseknél sokszor ez segít dönteni a tumor operálhatóságáról.

A vizsgálat megmutatja:

  • a tumor elhelyezkedését a mellkasfalhoz és a gerinchez képest
  • a tumor elhelyezkedését az nagyerekhez képest
  • tüdőcsúcsi tumorokat
  • az ereket ezen a területen

Milyen tünetek esetén érdemes elvégeztetni a mellkas MR vizsgálatot?

Orvosa akkor kérheti ezt a vizsgálatot, ha a röntgen vagy a CT vizsgálat nem ad pontos képet az állapotáról, amely tumoros megbetegedések esetén a leggyakoribb.

Hogyan készüljön a vizsgálatra?

Az MR vizsgálat előtt minden esetben javasolt a kezelőorvossal konzultálni a részletekről, bár a natív vizsgálat nem igényel különleges előkészületet.

Fontos tudni, hogy a nagy erejű mágneses tér miatt a vizsgálóhelyiségbe fém vagy fémet tartalmazó eszközt, tárgyat, tilos bevinni! Ez vonatkozik a testben lévő ékszerekre, piercingekre, illetve egyes sminktermékekben is lehet olyan anyag, amely befolyásolja a vizsgálat sikerességét.

Kontrasztanyagos vizsgálat előtt mindenképpen szükség van szakorvosi konzultációra. Ennek a fajta vizsgálatnak az elvégzéséhez vesefunkciós laboreredményekre is szükség van, mely a kreatinint és a karbamid értékeket mutatja. Kontrasztanyagos vizsgálat esetén, a vizsgálatot megelőző 6 órában már nem szabad enni.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

Az MR vizsgálat legtöbbször hanyatt fekvő helyzetben – nagyon ritkán hason – történik. A mellkas MR vizsgálatkor a páciens a kezeit a feje fölé helyezi. A vizsgálat során MR kompatibilis EKG használata is szükséges lehet.

A vizsgálatot megelőző tájékoztatást követően az operátor bekíséri önt az MR vizsgálóba, majd megkéri, hogy helyezkedjen el a vizsgálóágyon. Az operátor beállítja a megfelelő testhelyzetet, felhelyezi a vizsgálathoz szükséges tekercseket, majd a vizsgálóágy beemeli önt a mágneses csőbe. Fontos, hogy a vizsgálat alatt mozdulatlan maradjon, csak az operátor utasítására változtathat testhelyzetén. A kivizsgálás akár 1 órán át is tarthat, miközben folyamatosan tud kommunikálni munkatársunkkal a beépített mikrofonon és hangszórón keresztül. A gép hangos, zörgő hangot ad, amelyet fülvédővel lehet csökkenteni.

Mikor nem végezhető el a vizsgálat?

  • A terhesség első trimeszterében az MR vizsgálat a fejlődő magzat fizikai hatásokra nagyfokú érzékenysége miatt csak akkor végezhető el, ha  az anya, vagy a magzat szempontjából elengedhetetlenül fontos, ebben az esetben is csak a radiológus és a klinikus egyeztetését követően. A terhesség további idejében is lehetőleg csak sürgősségi állapotokban végezzük el.
  • Abban az esetben sem végezhető el a vizsgálat, ha önnek nem MR kompatibilis fém, implantátum, protézis (szívritmus szabályozó, ortopédiai fémanyag (csavar, lemez, szeg, drót), beültetett ízület protézis, művégtag, beültetett defibrillátor, neurostimulátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok (pl.: klipek, érelzáró eszközök), fülészeti implantátumok, fém idegentest (pl.: lövedék, szilánk), egyéb elektronikus implantátumok) találhatók a testében. Ezért kérjük, hogy implantátum, beültetett fém, protézis esetén annak MR vizsgálatra való alkalmasságáról hozzáértő (beültetést végző szakorvos, intézmény) által hitelesített, írásbeli igazolást hozzon magával a vizsgálatra, melyen egyértelműen szerepel: az MR vizsgálóhelyiségbe való bevitelre, MR vizsgálat elvégzésére való alkalmasság és az eszközt, implantátumot érhető maximális mágneses térerősség (1,5 Tesla, 3 Tesla) megjelölése. Az implantátumról a vizsgálat előtt tájékoztassa a vizsgálatot végző személyt.
  • Amennyiben a vizsgálandó személy testsúlya meghaladja a 200 kilogrammot, de has körfogattól is függ.
  • Kontrasztanyagos vizsgálatnál, amennyiben a vesefunkció eGFR értéke 45 ml /perc alatti, akkor a vizsgálatot nem végezzük el.
Hogyan zajlik az MR vizsgálat?
Hogyan zajlik az MR vizsgálat?

Mire számítson a mellkas MR vizsgálat után?

A lelet önmagában nem diagnózis. A vizsgálat után kérjük minden esetben keressen fel szakorvost az eredménnyel.

Az MR vizsgálathoz használt kontrasztanyag gadolínium alapú. Ritka esetben előfordulhat túlérzékenység, ami allergiás reakció formájában a kontrasztanyag beadását követően azonnal jelentkezhet.

Mikorra várható az eredmény?

Az elkészült felvételt a radiológus szakorvos véleményezi és az eredmény 5 munkanap múlva elérhetővé válik online rendszerünkben.

Mellkas MR vizsgálat - Medicover
Elérhetőségek

Üzenjen nekünk!

close-link