Has és kismedence MR vizsgálat
A has és kismedence MR vizsgálat magában foglalja a hasi és a kismedencei MR-t, egyúttal azon szervek ellenőrzésére is sor kerülhet melyek a külön vizsgálat esetében nem láthatók.
A has és kismedence MR alkalmával a hasi zsigeri szervek – máj, lép, hasnyálmirigy, hasi nyirokcsomó régiók – valamint a belső nemi szervek és a húgyhólyag környékén az esetleges elváltozások feltárására kerülhet sor.
Milyen előkészítés szükséges?
Az MR vizsgálatot megelőzően minden esetben konzultáljon kezelőorvosával. A vizsgálat előtt 6 órával már ne étkezzen. A nagy erejű mágneses tér miatt fémet, illetve fémet tartalmazó eszközt (kulcs, bankkártya, ékszer, mobiltelefon) nem szabad a vizsgáló helységbe bevinni.
Amennyiben szervezetében még 2000 előtt beépített fém található, mindenképpen konzultáljon orvosával, hogy a vizsgálat elvégezhető-e. A 2000 után beépített fémek általában már biztonságosak és nem jelentenek akadályt az MR vizsgálatra nézve.
Van a vizsgálatnak mellékhatása?
Az MR vizsgálatnak mellékhatása nincs. Ismert allergia esetén a páciensnél nem végzünk kontrasztanyagos vizsgálatot.
Hogyan történik a has és kismedence MR vizsgálat?
A páciens hanyatt fekszik a vizsgálat ideje alatt. Az értékelhető felvételek érdekében fontos a mozdulatlanság. A vizsgálati idő alatt hallható kopogó jellegű gépzörej füldugó használatával csökkenthető.
Mely esetben nem végezhető el a vizsgálat?
Amennyiben szervezetébe szívritmus szabályozó (pacemaker) vagy 2000 előtti fém (csavar, implantátum, érszorító) került beültetésre, a vizsgálat nagy eséllyel nem végezhető el.
Mikorra várható eredmény?
Az elkészült felvételt a radiológus szakorvos véleményezi és az eredmény 5 munkanap múlva elérhetővé válik online rendszerünkben.